„Много деценија смо обогаћивали страну индустрију на рачун америчке, помагали војске других држава и допуштали тужно слабљење наше. Бранили смо границе других држава, уместо да бранимо своје. И потрошили смо милијарде долара у иностранству, док је занемарена америчка инфраструктура пропадала“, рекао је Трамп у свом инаугурационом говору.
И пре преузимања дужности Трамп је изјављивао да је НАТО застарео, хвалио је руског председника Путина и јавно признао да му није битно хоће ли ЕУ преживети.
У свом говору ниједном речју није ублажио страхове који се шире Европом, а није поменуо ни НАТО ни ЕУ.
Како се наводи, највећи страх европских политичара је да ће Трамп постићи споразум с Русијом који би изоловао Европу.
Једна од теорија је да би Трампови приоритети иностране политике могли да буду обуздавање Кине и борба против Исламске државе.
Ако Трамп одлучи да укључи Путина у те планове, Европа би могла да буде изостављена, препуштена руским претњама, а тада би државе могле да почну да склапају нова савезништва унутар региона, што би могло да створи поделе на континенту.
„Сами темељи су у питању. Ако сигурносне гаранције Америке за Европу више нису безусловне, НАТО би могао да се уруши. То би могло да доведе до расформирања ЕУ и евра“, рекао је Јан Ташу, директор Форума Ричард Холбрук у Берлину и додао да тај сценарио засад није вероватан.
„Политико“ наводи да би кључни сигнал за Европу могао да буде први државнички сусрет Доналда Трампа — хоће ли бити с неким од европских лидера, попут Ангеле Меркел, или с Путином?
Извор: Јутарњи лист