Попоски је тако одговорио Плевнелиjеву, који је у свом последњем интервјуу у својству шефа бугарске државе рекао да „Македонија може постати чланица ЕУ, али без македонизма“.
Он је за бугарску државну телевизију рекао да је „македонизам идеологија која није само антибугарска већ и антидемократска“, као и да је то „идеологија тоталне манипулације историјe, која ствара напетост, тензије међу будућим генерацијама“.
Плевнелиjев је, наводећи разлоге због чега током свог председничког мандата није посетио Македонију, нагласио да се о томе консултовао са Министарством спољних послова и додао да постоје проблеми у односима двеју земаља.
Он је навео да се претходни председник Бугарске Георги Прванов веома поносио својим многобројним посетама Македонији, али да је с друге стране било безброј провокација према Бугарској.
„Невероватно даноноћно ’хуљење‘ по македонским медијима. Огроман број провокација у међународним институцијма и међународним конференцијама према Бугарској. И да биХ променио политику Бугарске према Македонији рекао сам да она више неће бити ’романтична‘ већ прагматична. Указао сам на проблем“, појаснио је он.
Плевнелијев је данас на специјалној церемонији у Софији предао дужност новоизбраном бугарском председнику Румену Радеву.
Бугарска је прва земља која је признала Македонију након њеног осамостаљења од бивше СФРЈ 1991. године.
У Македонији према изјашњавању становништва по етничкој припадности на последњем попису 2002. године није постојала рубрика „Бугари“.
Више десетина хиљада грађана Македоније, међутим, на основу „бугарских корена и зато што се осећају као Бугари“, поседује бугарска документа. Међу њима је и бивши македонски премијер Љупчо Георгијевски.
Извор: Срна