„УН су спремне да помогну странама (Русији, Турској и Ирану) да развију тројни механизам за контролу поштовања прекида ватре и увере се да то помаже побољшању квалитета прекида ватре“, рекао је Де Мистура на конференцији за новинаре после разговора о Сирији у Астани.
Он је додао да је сиријска опозиција дала земљама-гарантима „конкретне предлоге за јачање прекида ватре“ у Сирији.
Стварање механизма за контролу поштовања режима прекида ватре представља корак напред у решењу сиријске кризе, рекао је Де Мистура.
„Стварање механизма је корак у правом смеру и сасвим конкретан корак“, истакао је Де Мистура.
Он је, такође, додао да су преговори у Астани помогли да се створе услови за женевски процес, УН су спремне да интензивирају припреме за фебруарски састанак.
„Помогли смо да се створи повољан амбијент за заједнички рад сиријских учесника са политичког становишта. Ово је важно за стварање услова за формалне политичке преговоре под окриљем УН у Женеви следећег месеца. Спремни смо да сада радимо и интензивирамо припреме за састанак“, рекао је он.
Де Мистура је додао да ће питање учешћа Курда на преговорима у Женеви бити решено у фебруару.
Руска делегација уложила је много напора за успех састанка о Сирији у Астани, изјавио је специјални изасланик УН за Сирију.
„Био сам веома импресиониран Александром Лаврентјевим. Очигледно је да је он високо професионални медијатор и посредник. Он је то доказао током састанка. И врло му је ефикасно асистирао Сергеј Вершињин. Руски тим учинио је велики напор“, истакао је Де Мистура.
Он је додао да је присуство три делегације, Русије, Ирана и Турске, било прави разлог за продуктиван исход састанка. „Све три државе су значајне, јер када говоримо о прекиду ватре, оне могу да утичу на њега. Због тога је данашњи састанак био значајан“, рекао је Де Мистура.