Позивајући се на своја сазнања лист пише да је већина окривљених потписала споразум о признању кривице и ускоро ће се наћи пред судом.
Тужилаштво, међутим, не жели нагодбу са Братиславом Дикићем, бившим командантом српске Жандармерије, јер се сумњичи да је требало да буде кључни координатор акције испред зграде Скупштине Црне Горе, наводи овај подгорички дневник.
Остали из тринаесточлане групе пристали су на казне од три до пет месеци затвора. Коначну реч о споразуму даће веће Вишег суда, којем ће бити достављене нагодбе са окривљенима.
Због учешћа у припремању терористичких напада у притвору су: Братислав Дикић, Кристина Христић, Бранка Милић, Милан Душић, Драган Максић, Србољуб Ђорђевић, Александар Чуровић, Александар Алексић, Никола Ђурић, Синиша Ћетковић, Дејан Станојевић, Милош Аћимовић, Ивица Матић и Перица Андрић.
Како се наводи у документима Тужилаштва, криминалну групу која је требала да изазове крвопролиће оформила су двојица руских држављана Едуард Широков (45) из Чита и Владимир Попов (36) из Кирганстаја.
У време планирања напада били су у Београду и договарали са Александом Синђелићем детаље акције која би водила до крвопролића на подгоричким улицама.
Синђелић је признао да је по њиховом налогу врбовао људе који је требало да се окупе испред парламента, изазову хаос, насилно уђу у ту институцију, пуцају у грађане, а након тога ликвидирају тадашњег премијера Мила Ђукановића.
У читаву акцију укључио је Дикића, који је требало да контролише протестанте испред Скупштине.
Наредних седмица очекује се изручење двојице српских држављана, Немање Ристића и Предрага Богићевића, који се проширеном наредбом за спровођење истраге терете да су били укључени у припремање терористичких напада.
Српском Министарству правде уручена је молба за њихову екстрадицију.
Како се наводи у акту Специјалног тужилаштва за борбу против организованог криминала, Ристић је комуницирао са људима који су признали своје учешће у планирању терористичких напада.
У једном од снимљених разговора Ристић и Синђелић, који је добио статус сведока сарадника, разговарају о ситуацији у Црној Гори и ФСБ-у, која треба да заврши „договорени посао“.
Богићевић и Ристић се терете да су оформили криминалну организацију чији циљ је био да 16. октобра у Подгорицу унесу оружје, насилно уђу у зграду Скупштине, заузму власт, по цену жртвовања присталица опозиционе партије Демократски фронт, чији члан је, како се наводи у наредби за спровођење истраге, требало да изазове сукоб са службеницима Управе полиције. Име политичара Демократског фронта који је био укључен у припремање терористичких напада до данас није откривено.
Терористички напади осујећени су захваљујући српском држављанину Мирку Велимировићу, који је узео новац од Синђелића како би наоружао групе које су требале да насилно уђу у зграду Скупштине.
Велимировић је пре куповине оружја отишао у Центар безбедности и испричао детаље планираног крвопролића.
Он је са Тужилаштвом потписао споразум о признању кривице и Виши суд га је осудио на условну казну, подсећа „Побједа“.