Тим поводом је најавила да ће се 25. фебруара одржати Конференција адвоката Србије на којој ће, како је саопштено из АКС, „бити заузети ставови у погледу даљих мера и активности у циљу заштите правне сигурности грађана и виталних интереса професије, укључујући и могућност организовања обуставе рада“.
У саопштењу се прецизира да су на данас одржаној седници усвојени закључци према којима је адвокатури Србије неприхватљиво искључење адвокатуре из Поглавља 23 (људска права и слободе и правосуђе) и сврставање у Поглавље 3 (услуге) у оквиру приступних преговора Србије са ЕУ.
Такође, адвокатура Србије захтева да се предлог Закона о услугама повуче из процедуре и да се питања усаглашавања прописа о адвокатури са прописима ЕУ уређују искључиво Законом о адвокатури.
Следећи закључак АКС је да бесплатну правну помоћ према Уставу грађанима може пружати само адвокатура и службе правне помоћи у јединицама локалне самоуправе.
На седници је, како се наводи, такође закључено да је правни став Врховног касационог суда да уговор о промету непокретности закључен у форми јавнобележничког записа представља подобну исправу за упис права својине, у супротности са Законом о облигационим односима, Законом о промету непокретности и Законом о јавном бележништву.
Због тога би поменути став Врховног касационог суда одмах требало ставити ван снаге, сматра АКС.
АКС је такође најавила да ће о закључцима свог Управног одбора обавестити делегацију ЕУ у Србији и Европску комисију — Директорат за правосуђе.
Због незадовољства Законом о јавном бележништву адвокатура Србије 2014 године није радила четири месеца, због чега је правосуђе било практично паралисано.
Адвокатура је тада издејствовала велики број измена тог закона, након чега је обуставила протест.
Извор: Танјуг