Иако медији у БиХ и региону брује о најновијој иницијативи Бакира Изетбеговића, неки званичници СДА тврде да је то спин јавности и да се „о томе није разговарало“.
Оштре реакције стижу, иако нема званичне иницијативе већ само најава.
Ненад Стевандић, потпредседник Народне скупштине РС, сматра да представници Савеза за промене, који чине власт на нивоу БиХ, треба да напусте све институције и да блокирају процесе док Изетбеговић не одустане од екстремистичких пројеката.
Оценио је да би у супротном представници Савеза за промене били заједно са Изетбеговићем у том пројекту.
Нагласио је да је Изетбеговић више пута изјављивао да је нашао модел Срба који ће подржати његове пројекте и да су то људи из Савеза за промене.
Стевандић је додао да ће „јединство Срба бити могуће када на нивоу БиХ буду представници РС који ће бити одговорни и представљати РС, а не своје партије, и који ће бити лојални Српској, а не Изетбеговићу“.
Крстан Симић, експерт за међународно право, рекао је да Изетбеговић може да поднесе апелацију и да је на Уставном суду БиХ да о томе одлучи, али да та апелација у суштини игнорише реалност и живот у БиХ.
„Ако тражи да се РС назове Републиком Срба, Бошњака и Хрвата, онда се поставља питање како ће се звати Федерација БиХ. Кренуло се на укидање свега из прошлости, а за будућност у којој бисмо се бавили реалним социоекономским питањима нема одговора. Свим овим је Босни и Херцеговини нанесено превише штете. Иде се у правцу стварања лажних светиња, без икакве визије за будућност“, рекао је Симић.
Шефик Џаферовић, потпредседник СДА и председавајући Представничког дома БиХ, каже да нико од овлашћених предлагача апелацију није разматрао.
„Наравно, свака апелација пред Уставним судом БиХ је могућа, али иницијативе за апелацију коју помињете није било“, рекао је Џаферовић.
Мирослав Брчкало, генерални секретар ПДП и посланик у Народној скупштини РС, рекао је да је питање може ли се уопште оспорити назив Република Српска, а у случају да дође до те апелације, то би значило тешко стање у БиХ.
„Бакир Изетбеговић ће с овим захтевом бити гробар БиХ. Што се тиче блокаде институција БиХ од представника српског народа, о томе још нисмо размишљали, а ако дође до апелације — видећемо шта ћемо. ПДП је декларацијом коју је упутио странкама показао за шта се залаже, и то је наш став“, рекао је Брчкало.
Перо Петровић, шеф Клуба Срба у Већу народа РС, рекао је за Срну поводом најављене апелације да је веома важно да сви званичници Републике Српске стану у одбрану њеног уставног поретка.
Каже да најава Мује Хаџиомеровића, шефа Клуба Бошњака у Већу народа, да ће Изетбеговић поднети ту апелацију само потврђује чињеницу коју чланови Клуба Срба већ дуже време доказују.
Борислав Бојић, члан Председништва СДС-а, истиче да најава оспоравања имена Република само додатно компликује односе унутар БиХ, те да су такве поруке антидејтонске. Истиче: „Република Српска је дејтонска категорија“.
Бојић сматра да слање таквих сигнала, којим се компликују односи у БиХ, уопште није политички мудро нити иде у прилог развијању бољих односа.
Момчило Новаковић, посланик у Представничком дому БиХ, сматра да Изетбеговић нема инострану подршку за оспоравање назива Република Српска и да би подношењем апелације Уставном суду БиХ у вези с тим питањем произвео нову нестабилност у БиХ.
Сташа Кошарац, шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому БиХ, истиче да би напад Изетбеговића на назив РС могао да представља сигуран почетак краја БиХ, јер се тиме нарушава Дејтонски споразум.