Ево како делује нови лек: након што се убризга у крв, он стимулише имуни систем да производи антитела која спречавају продирање дроге у мозак. Пацијент не доживљава задовољство узимањем наркотика и тако губи мотивацију да их користи, наводе истраживачи.
„Третман антирецидивом доказује своју ефикасност након само три месеца коришћења“, изјавила је за Спутњик др Марина Мјахкова, шеф лабораторије у Институту за физиолошки активна једињења Руске академије наука.
Нови лек успешно се бори против опијатске зависности од хероина, морфијума и дезоморфин. Укупна ће опоравак трајати годину до две.
„Да би се постигао максимални ефекат, потребно је да се уради од три до пет вакцинација прве године, а затим још око две вакцинације друге године“, објаснила је др Мјахкова.
Претклиничка тестирања овог обећавајућег једињења почеће 2017. године. „Још увек не постоје пандани на фармацеутском тржишту, али сличне вакцине развијају се у више научних организација у САД и Мексику“, додала је она.
Популаран постојећи лек, налтрексон, лечи само 10-30 одсто наркомана и има много нежељених ефеката.
„Наш препарат биће први домаћи лек нове класе — вакцина против зависности“, рекла је Mjaхкова.
Др Мјахкова сматра да овај препарат има многе предности у односу на различите облике налтрексона. Нови лек има значајно мање нежељених ефеката и значајно дуже трајање ефекта — годину дана након завршетка вакцинације, док чак и продужени облици налтрексона имају највише два месеца.
За разлику од постојећих третмана, овај делује на периферном нивоу, у крви, а не у мозгу и спречава тешке последице предозирања. Пацијенти такође показују већу посвећеност овом леку, јер су спремнији да пристану на лечење пошто нема озбиљнијих нежељених ефеката и ретке потребе за инјекцијама.