Нацрт новог сиријског устава, који је припремила Москва, предат је у петак специјалном изасланику Уједињених нација за Сирију Стафану де Мистури. Представници сиријске опозиције су претходно, на састанку са руским шефом дипломатије Сергејом Лавровом саопштили да намеравају да образују радне групе за уставна питања, саопштило је Министарство иностраних послова Русије.
Ток ових претходно одржаних консултација у Москви са представницима руског дипломатског ресора коментарисао је за Спутњик шеф делегације Групе унутрашње сиријске опозиције „Хмејмим“ Ањан Масад.
„Министар Лавров је говорио о преговорима који су били одржани у Астани, о ситуацији у свету и позвао нас је да учествујемо на преговорима у Женеви. Његова је жеља да стране које заступају различите ставове седну за преговарачки сто и пажљиво саслушају међусобне захтеве“, рекао је Масад.
Што се тиче нацрта устава, Масад каже да је то мање од нацрта, више као обједињено мноштво скица.
„Један примерак нам је дао заменик министра Михаил Богданов. Овај документ је својевремено разматрала међународна заједница у Бечу. Мислим да у овом предлогу устава има много секуларног, мада се та реч не користи. Проблем је у томе што многи принципи излазе ван оквира устава, а моја делегација и ја се са тиме у принципу слажемо. На пример, ту мислим на децентрализацију управе. Ово се може назвати самоуправом или федерализацијом. Ми ту идеју подржавамо“, додао је он.
Према Масадовим речима, то се пре свега односи на Курде, мада су они „категорички против политичке самоуправе“.
Саговорник Спутњика је рекао да се њему у предложеном нацрту не свиђају одређени моменти.
„На пример, у нацрту се говори да ће власт бити и председничка и парламентарна, иако се ми залажемо за парламентарни облик власти“, истакао је Масад.
Он је додао да не сматра да је нацрт устава лош у принципу, али да није добар за данашњу Сирију јер је држава опустошена ратом и у овом тренутку, по његовом мишљењу, земљи је неопходна јака извршна власт.