Дијалог Београда и Приштине на највишем нивоу наставља се вечерас у Бриселу. Како је најављено, разговор би требало да обухвати сва отворена питања, почев од примене споразума о правосуђу, преко Заједнице српских општина, све до питања моста у Косовској Митровици.
За бриселским столом ће поново седети премијер и председник Србије Александар Вучић и Томислав Николић, као и косовски председник и премијер Иса Мустафа и Хашим Тачи. Вучић је тим поводом рекао да очекује да ће наставак дијалога бити својеврсна потврда да је стабилизација Западног Балкана кључни предуслов за економски напредак и бољи животни стандард.
„Надам се да ћемо моћи да разговарамо трезвено, да разговарамо тако да сачувамо мир“, истакао је премијер.
Међутим, приштински медији уочи разговора спекулишу и да ће једна од могућих тема у Бриселу бити и закључивање шестогодишњег дијалога и питање признавања независности Косова. Штавише, тамошњи медији наглашавају да би ово могао бити први пут да Приштина такав предлог достави у писаној форми.
Тим поводом се огласио председник Србије Томислав Николић, који је рекао да Србија неће пристати ни да разговара о признању Косова уколико Приштина покуша ту тему да стави на бриселски сто. И председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун тврди да би то била провокација и покушај Приштине да потпуно блокира процес нормализације односа.
„Ако то буду учинили, онда ће приморати Београд да изађе из процеса преговора. Самим тим, тај документ би Приштина могла да представи једино Могеринијевој. Потпуно је јасно да се разговори воде у потпуно неутралном оквиру, дакле не између две државе, него између Београда и Приштине. И ту одступања нема“, рекао је Дрецун.
Према његовим речима, сваки покушај да се изађе из тог формата и да се пређе ка решавању статуса Косова, односно признавања независности те државе, означавао би и намеру Приштине да се прекине процес нормализације односа.
Упитан да ли је поновни одлазак српског председника Николића у Брисел знак добре воље Београда, упркос његовим изјавама да убудуће неће седети за истим столом са Тачијем с обзиром да постоје озбиљне оптужбе да је починио ратне злочине, Дрецун каже да је у питању чврсто исказана намера Србије да се настави са разговорима како би се спречила нова дестабилизација Косова и Метохије.
Дрецун додаје да је одлазак највиших српских званичника сигнал да је наша земља спремна да учествује у процесу који би могао да се креће напред, а не назад како би Приштина хтела.