Ово је став званичног Београда, који је за Спутњик пренео председник Србије Томислав Николић, коментаришући могућност да приштинска делегација сутра у Бриселу на преговарачки сто изнесе нацрт докумената који ће садржати „финални договор око међусобног признања — две државе Косова и Србије“.
Осим овога, медији у Приштини наглашавају да је ово први пут да Приштина овакав предлог намерава да достави у писаној форми. Објашњење које је Приштина спремила за Могеринијеву, због чега је потребно да се овакав документ нађе на преговарачком столу, јесте, како су навели, „чињеница да Косово као држава стагнира, односно да је од стране Београда спутана да не само буде члан међународних организација, признање као државе у оквиру Уједињених нација, већ и да има немогућност самосталних представљања у европским институцијама“.
Брисел је, како се незванично сазнаје, упознат са намерама Приштине, али за сада се не оглашава, то јест нити потврђује нити демантује да ће ово уопште разматрати. Могеринијева је на недавним разговорима са представницима Београда и Приштине на највишем нивоу обе стране упозорила да је циљ Брисела да се тензије спусте и дијалог настави. Тако да се логично може закључити да ни ЕУ неће ово стављати на преговарачки сто, јер овакав документ никако не иде у прилог — спуштања тензија.
Београд, с друге стране, намерава, бар по нашим изворима, да од Приштине затражи написмено да се обавеже о року за формирање Заједнице српских општина, пошто је први, уговорен усмено, истекао августа 2015. године.
Едита Тахири, министарка за дијалог у косовској влади Приштине, најавила је да ће овај састанак допринети бржем спровођењу договорених споразума, где ће две стране да се обавежу да без одлагања спроведу све договоре, посебно о енергетици, интеграцији правосуђа и Асоцијацији (Заједници).
„Ушли смо у завршну фазу дијалога, на највишем политичком нивоу, како бисмо овај процес затворили узајамним признањем између две земље“, рекла је она.
И медији на Косову такође пишу и да је сигурно да Београд неће прихватити разговор о документу који је припремила Приштина, али напомињу да је свакако битно да ЕУ буде упозната са разлозима због којих Приштина овакав документ носи у Брисел.
Приштина, међутим, не намерава да прекине преговоре са Београдом, ако њихов предлог не прође у овој рунди преговора, јер би на тај начина фактички признала оно што је до сада већ очевидно, да не намерава до краја да спроведе споразум са Београдом из 2013. године.