„Стампа“ сматра да на тај начин бивши амерички државни секретар жели да уђе у историју као човек који је спречио нови хладни рат.
„Сада Хенри Кисинџер помаже Доналду Трампу да изгради односе са Владимиром Путином и поново започне дијалог са Кремљом“, пише „Стампа“. Међутим, званичници Беле куће још увек су скептични и желе да сазнају праве намере Москве.
Лист подсећа да је током предизборне кампање председник САД Доналд Трамп више пута поновио да намерава да се приближи Русији, јер нови хладни рат никоме није потребан. Међутим, после победе на изборима и закључка америчких обавештајаца да је Русија покушала да утиче на изборне резултате, Трамп је постао мало уздржанији. Он није одустао од жеље за побољшањем односа са Москвом, међутим сада не гарантује успех.
Да би дошао до договора са Русијом и Владимиром Путином, Трампу помаже бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер. „Након што је организовао приближавање са Кином током мандата председника Никсона, Кисинџер би радо желео да уђе у историју као човек који је спречио нови хладни рат“, наводи „Стампа“.
Аутор напомиње да Кисинџера и Трампа везују, између осталог, и лични односи. Они су се често састајали у слободно време. Бивши државни секретар сматра да Вашингтон треба да призна суверенитет Русије на Криму у замену за свеобухватни споразум чији је циљ јачање стабилности у свету.
Осим тога, Русија и САД би могле да сарађују у Сирији тако што би постигле компромис поделом земље на сфере утицаја. Москва жели да задржи своју поморску базу у тој земљи, као и да још неко време остави на власти Башара ел Асада. Међутим, Русија је, највероватније, спремна да жртвује сиријског председника.
Такође, Русија и САД могу да сарађују у решавању либијског проблема, сматра „Стампа“. Запад би могао да гарантује учешће Халифа Хафтара, ратног команданта који контролише део земље и ужива подршку Русије, у управљању Либије. У замену за то, он и Русија би могли да помогну у борби против тероризма на југу државе.
Аутор чланка наводи да се чини да је амерички државни секретар Рекс Тилерсон близак са Кисинџером и да би због тога могао да помогне у спровођењу његових планова. Међутим, истовремено саветник америчког председника за националну безбедност Мајкл Флин није сигуран да је могуће обнављање односа са Москвом.
„Уосталом, Трамп и Кисинџер и даље желе да бар виде које карте у рукама има Путин“, закључује лист.