Ројтерс наводи да је око 250.000 људи изашло на улице румунских градова, што је отприлике исти број демонстраната као и у среду.
Према проценама полиције, око 80.000 особа окупило се испред седишта Владе, на главном тргу у Букурешту.
Како је јавио извештач Б92 из Букурешта, демонстранти су се разишли, а јучерашњи протести су протекли мирно.
Они, међутим, најављују да ће на улицама бити и наредних дана и да не одустају.
Румунски премијер Сорин Гриндеану јуче је рекао да Влада неће повући спорну уредбу, док је председник Клаус Јоханис најавио да ће уредбу изнети пред Уставни суд.
When illicit becomes law we take 2 the streets and hang in there. Get ur hands off our country! #Romania #protest #altaintrebare #Bucharest pic.twitter.com/ILAHkRhNAj
— Camelia Zama (@SimplyCamelia) February 2, 2017
Тај суд је последња институција која би могла да заустави закон владајућих социјалдемократа, чији лидер Ливију Драгна је међу осуђенима за корупцију.
Министар правде Флорин Јордаке, који је донео спорну уредбу о корупцији, привремено је предао дужност свом заменику до 7. фебруара, пренео је Ројтерс позивајући се на румунску новинску агенцију.
LIVE: Massive protests over corruption decree in Bucharest, Romania https://t.co/9LISfUkSBs pic.twitter.com/Vqg6036eNz
— RT (@RT_com) February 2, 2017
САД, Немачка, Канада, Финска, Холандија и Француска су у саопштењу навеле да је Влада Румуније подрила „напредак у области владавине права и борбе против корупције у последњих 10 година“.
Потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс позвао је Владу Румуније да „хитно преиспита“ уредбу, упозоривши да би њено евентуално усвајање могло да утиче на средства ЕУ која Румунија добија, преноси АП.
#Romania: Images of massive #Bucharest protest Weds night. pic.twitter.com/aY6H99j4b5
— Hyper Observer (@HyperObserver) February 2, 2017
Уредба Владе, донета пре два дана, која подразумева и нацрт закона о помиловању осуђених особа, критикована је као највеће одступање од антикорупцијских реформи од 2007. године, када је Румунија постала чланица ЕУ.
Уредба омогућава декриминализацију прекршаја у вези са злоупотребом власти, када износи не прелазе 200.000 леја (48.000 долара).