Исмаил Хаки Пекин сматра да ће САД и Европа натерати Турску да учини читав низ уступака, конкретно да дозволи стварање курдске аутономије на северу Сирије, као и да оствари дијалог са Радничком партијом Курдистана унутар саме Турске.
„У случају да на северу земље дође до формирања те аутономне структуре, Турска ће бити опкољена са југа. У таквој ситуацији, Анкара би била принуђена да води рат на два фронта — са Радничком партијом Курдистана унутар државе и са ДАЕШ-ом ван граница“, каже Пекин.
Турски генерал-потпуковник у пензији наглашава да САД, како би спровеле своје замисли, односно формирале аутономни курдски регион, пружају војну и логистичку помоћ Партији демократског савеза. Имајући у виду да им Америка доставља и противтенковске ракете и оклопна возила, Пекин сматра да „једина шанса Анкаре да осујети те планове лежи у томе да, не губећи време, успостави дијалог са Дамаском и оствари пуну сарадњу са Русијом, Ираном и Ираком“.
Према његовим речима, Турска би требало брже да прихвати низ унутрашњих мера како би одагнала ратну опасност која прети земљи. Пекин истиче да је „неопходно реализовати пројекат формирања Националне управе за контролу процеса мобилизације становништва, која би требало да буде срж система, усмерен на организацију друштва у случају почетка војних дејстава“.
Бивши шеф одељења обавештајне службе турског Генералштаба прокоментарисао је предстојећи референдум, који би требало да се одржи у Турској овог пролећа. Према речима Пекина, референдум ће повећати ризик потенцијалних сукоба у Турској, јер појачава поларизацију друштва.
„Сматрам да би Турска требало да се држи парламентарног курса, а одржавање референдума носи озбиљан ризик од раскола у турском друштву. У садашњим условима, било који резултат референдума могао би да доведе до експлозије у друштву“, закључио је Пекин.