Како се наводи у саопштењу, Медијски савез ће се активно укључити у израду нове медијске стратегије са конкретним предлозима.
Они су постигли договор о циљевима које ће заједнички заступати, а то се, између осталог, односи на обезбеђивање опстанка националне државне агенције Танјуг.
Према мишљењу ових удружења, уз измену закона неопходно је и оснивање регионалних и локалних јавних сервиса у складу са препорукама Савета Европе из 2007. године и до сада важећом медијском стратегијом и Медијском студијом коју су урадили експерти ЕК.
Неопходно је и обновити Међународни радио Србија, транспарентност власништва и финансирања.
Медијски савез тражи да медијска удружења која аплицирају на буџетска средства на конкурсима које расписује Министарство културе искључе из одлучивања јер се ради о сукобу интереса.
Чланови комисија који су учествовали у раду на локалном и републичком нивоу а због чијих предлога су локалне самоуправе предмет судских спорова не могу поново бити предлагани у та тела док се не окончају судски спорови, наводи се у саопштењу.
Тражи се и равноправан третман свих удружења и организација приликом коришћења Дома новинара, делегирања чланова удружења и организација за регулаторна или саморегулаторна тела, формирање Регистра страних донатора који ће бити доступан јавности, заустављање монополизације и тајкунизације медијског тржишта.
Удружења, такође, сматрају да је неопходно успостављање социјалног дијалога у медијима и потписивање гранског колективног уговора како би били заштићени медијски радници и у оним медијима чији власници не дозвољавају оснивање синдиката.