Упркос томе што јавно говоре о уједињености, државе ЕУ подељене су у вези са тим како одговорити на извршне мере човека који повлачи америчку послератну подршку европској интеграцији и саветује другим државама да попут Велике Британије изађу из те организације за коју тврди да служи немачком интересу.
Бивши пољски премијер и садашњи председник Европског савета Доналд Туск открио је да су му европски челници на Малти дали надимак „наш Доналд“.
То је схватио као знак њихове подршке изјави коју је дао пре самита, у којој је упозорио да Трамп, уз Русију, Кину и насилни ислам, представља „претњу“ за ЕУ.
„Прича у просторији била је око ’нашег Доналда‘ и ’другог Доналда‘“, рекао је један званичник који је био присутан на разговорима на којима се Туск осећао довољно самоувереним да потврди кандидатуру за други мандат на челу Европског савета.
Француски председник Франсоа Оланд је на том састанку критиковао Трампа и источноевропске чланице, оптужујући их да примају европске субвенције, али да онда поткопавају заједништво блока тражећи услуге од Вашингтона.
Немачка канцеларка Ангела Меркел заузела је дипломатскији тон, али је истакла потребу за „мултилатерализмом“, односно да државе треба да имају заједнички став у заступању европских интереса.
Многи у источној Европи су забринути због Трамповог топлијег тона према Русији, а неки подржавају и његову забрану уласка у САД држављана већински муслиманских држава.
Извор: Танјуг