Бошњачки члан Председништва БиХ и лидер СДА најавио је да ће Босна и Херцеговина Међународном суду правде у Хагу предати захтев за ревизију тужбе против Србије за агресију и геноцид, ако у наредних десетак дана буде процењено да постоје додатне чињенице које би могле да буду основ за обнављање тужбе.
Иако је засад званични став Владе Србије о овом питању изостао, поједини министри попут Стефановића и Љајића поручили су да овакав потез не иде у правцу помирења и стварања добрих регионалних односа.
Александар Врањеш са Факултета политичких наука из Бањалуке за Спутњик каже да ни прва тужба против Србије није била правно утемељена, а камоли ревизија тужбе. Он подсећа да је прва тужба дошла у јеку рата 1993. године и да никако није могла да одражава став БиХ, која подразумева два ентитета и три конститутивна народа.
„Ово се искључиво може схватити као политичка провокација Бакира Изетбеговића, а Република Српска ће се свим правним средствима борити против ове тужбе и браниће Србију, па макар сви заједно завршили под санкцијама. Убеђен сам да ће се пре распасти БиХ него што ће Србија бити осуђена у том квазипроцесу, ако до њега уопште и дође. Грађани могу бити спокојни јер ова Бакирова замисао неће проћи докле год је Републике Српске. Реч је о Бакировом политичком игроказу којим додатно дестабилизује односе, а једино што може да извуче је који потез свог гласачког тела које је јако уздрмано јер му је странка у озбиљним проблемима“, поручује Врањеш.
Да представници РС у ентитетским и државним институцијама неће дозволити да се дâ легитимитет оваквом политиканству и стварању зле крви и раздора у региону Западног Балкана сматра и политиколог из Бањалуке Владе Симовић.
„Реч је о иницијативи која је производ политичке панике у којој се налази политичка елита међу Бошњацима, који на тај начин покушавају да дестабилизују не само БиХ већ и читав регион, очекујући вероватно да ће на тај начин опет испровоцирати неку врсту интервенције и снажнији утицај иностраних актера у простору Западног Балкана“, каже Симовић за Спутњик.
На питање да ли је ово заиста само идеја лидера СДА или иза ревизије тужбе против Србије стоје и неки страни фактори, Симовић каже да нема сумње да Изетбеговић има круг људи из иностранства са којима одржава блиске везе и у чијем интересу ради.
„Он је, на неки начин, политички хазардер који у многим случајевима не игра на сигурно, али то његово политичко коцкање врло често може да има озбиљне последице не само по народ који он води и представља већ и по друге народе. Проблем је што овакве иницијативе унутрашњи простор БиХ воде корак уназад. Уместо да буде максимално усмерена ка изградњи међунационалног поверења, овакве иницијативе доводе до додатних сукоба Срба и Бошњака у БиХ. Таква политика је више усмерена ка разбијању БиХ него ка њеној интеграцији“, напомиње Симовић.
Према речима Александра Врањеша, у БиХ постоји већ устаљен политички шаблон када је реч о односима РС и Федерације.
„Бакир Изетбеговић учини политички потез усмерен против РС и српског народа и за тај потез има подршку како институција БиХ тако и међународне заједнице. Онда Република Српска, позивајући се на Дејтонски мировни споразум, одреагује и каже да Изетбеговићев потез наноси штету односима и додатно нарушава и онако нестабилну БиХ. Затим се међународна заједница огласи неким штурим саопштењем у којем заговара мир и поштовање Дејтона, а Бакир тада наставља даље, охрабрен подршком неколико амбасада и јаловом политиком коалиционих партнера из СДС-а који немају храбрости да му озбиљније запрете. Тада Република Српска креће озбиљније да одговара, а последњи такав одговор је био референдум, управо као реакција на Бакирове нападе“, објашњава Врањеш.
Он додаје да се, у тренутку када РС одговори, укључује међународна заједница и њихови представници у БиХ са тобож алармантним упозорењем да Додик руши БиХ, крши Дејтон…
„Тада се јављају медији блиски круговима међународне заједнице који поведу читаву хајку, и то искључиво на Додика и РС, па одједном осване насловна страна једног београдског листа — ’Додик призива рат‘. На крају, Додик бива једини санкционисан јер је Република Српска реаговала на Бакиров напад. Затим се ствари накратко смире и онда Бакир креће у нови круг провокација. Овај пут у питању је тужба против Србије“, напомиње Врањеш.
Требало би да је Србија већ прозрела ову шему, каже Врањеш и поручује да је време да Београд коначно одбаци заблуду подилажења сарајевској политици и одговори достојанствено.
„Србија треба да упути озбиљан протест, да пошаље амбасадора БиХ кући, замрзне неко време односе са званичним Сарајевом, а да медији у Србији коначно почну писати истину о односима Сарајева и Београда под насловима — ’Бакир дестабилизује регион!‘“, категоричан је Врањеш, уз опаску да НАТО сигурно неће поново бомбардовати Србију уколико се овакве мере остваре.
„Нажалост, неко тешко слепило мучи Владу Србије када је у питању Сарајево и константно изостаје реакција. Па побогу, замало су убили премијера па није било реакције. Србија и даље покушава да самостално успоставља добре односе са Сарајевом и стално добија нове неугодности, па се стиче утисак да је Србија слабија држава од БиХ, која константно удара ’политичке пљеске‘ званичном Београду. Покажите да сте држава, а не да било какав сарајевски политички алијас може да уноси овакве проблеме“, закључује Врањеш за Спутњик.