Након што су пропали преговори владајуће партије ВМРО-ДПМНЕ и албанске Демократске уније за интеграције, македонски председник Ђорђе Иванов одлучио је да мандат понуди оној странци која му докаже да има парламентарну већину од најмање 61 посланика. Међутим, упркос томе што лидер СДСМ-а Зоран Заев није предочио доказе да је прикупио довољан број потписа, он је ипак саопштио да су преговори о формирању нове владе са најснажнијом албанском партијом у завршној фази.
Убрзо се затим огласио и лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски који је запретио да свако ко формира коалицију без најснажније партије, која је однела највећи број мандата на одржаним парламентарним изборима, може да очекује проблеме.
Новинар из Скопља Миленко Неделковски за Спутњик каже да Заев, иако мисли да је почео преговоре са Владом, он то заправо није учинио. „У Македонији свако тумачи тренутну ситуацију како жели, а дефакто је ситуација сасвим супротна“, тврди он.
Према његовим речима, поред тог броја посланика који мандатар мора да сакупи, он мора да испуни још два главна услова — да гарантује председнику да је задржана унитарност Македоније, као и да ће реформска опредељења Македоније бити имплементирана. Дакле, оцењује, у питању је јако условљена могућност формирања владе.
Са друге стране, објашњава Неделковски, Заев лицитира на све стране, иако његово време полако истиче, с обзиром на то да што се више чека на коначну одлуку о коалицији СДСМ са Албанцима, то је та могућност све слабија. У случају да ни он не успе да формира већину, одржаће се нови избори.
На питање како коментарише поруку Груевског да формирање коалицију без ВМРО-ДПМНЕ може да изазове проблеме, Неделковски каже да та изјава ипак не би требало да се протумачи као могући позив на нове протесте.
„Груевски није запретио да ће реакција уследити већ сутрадан већ да би нека наредна ситуација могла да изазове одређене проблеме. Било како било, ситуација у земљи је напета, и то до нивоа тога да је нормално грађанство, дакле они који воле своју земљу, на ивици експлозије. То се може видети, осетити и чути“, упозорио је он.
Неделковски је додао да тренутно такав нежељени сценарио спутава искључиво Груевски, и то због великог поверења који народ има у њега, иако се поставља питање колико ће то још он моћи да чини.
А било то случајно или не, баш у овом тренутку огласио се и републикански конгресмен Дејна Рорабахер, познати албански лобиста у САД, који је предложио да би границе на Балкану требало редефинисати и то поделом Македоније, тако да један део припадне Бугарској, а други Косову.
Неделковски тврди да је у питању неозбиљна прича, као и да је Рорабахер „албански плаћеник“ који је, како каже, финансиран из средстава сакупљених од продаје људских органа и шверца дроге. „То је комична фигура, нека предлаже шта хоће, али пре тога нека сагледа проблеме у сопственој земљи, јер је више него очигледно да Америка има исте муке које имају и балканске државе“, каже он.
Убрзо затим је и званично Скопље затражило од Стејт департмента да се огради од те изјаве уз коментар да Рорабахер тиме „потпирује националистичку реторику у региону“, што је наишло на одговор америчких званичника да став САД према тој земљи остаје непромењен, односно да Вашингтон препознаје и подржава суверенитет и територијални интегритет Републике Македоније.
Упоредо са свим дешавањима, у Скопље сутра стиже и комесар ЕУ Јоханес Хан, а како су известили македонски медији, циљ његове посете није разговор о формирању нове владе већ учешће на састанку који ће окупити министре спољних послова, енергетике и економије шест земаља Западне Европе.
Међутим, многи македонски званичници и медији не искључују могућност да ће Хан на маргинама тог скупа одржати и билатералне састанке са лидерима парламентарних странака, те најављују да ће се састати и са председником Ивановим.