„Чињеница је да САД желе да ограниче слободну трговину док се Пекинг залаже за заштиту отворених тржишта. Сматрам да ништа није случајно и да је то резултат глобализације, коју су промовисале међународне финансијске структуре, транснационалне корпорације и одређени медији“, рекао је Мухика за Спутњик мундо.
„Тежња ка што већем богатству створила је конзумеристичко друштво, али богаташи су игнорисали интересе представника средње класе развијених земаља. Оно што се тренутно догађа је одговор средње класе, она сад даје власт људима који реализују овакве пројекте, који су као из прошлости“, каже Мухика.
Према његовим речима, средња класа одговара тако што „подржава национализам који је маскиран у протекционизам“, што је резултат разочарања и стагнације. Човечанство ће платити велику цену због тога, сматра Мухика.
„Основно је питање колико је опасно распламсавање трговинског рата и да ли ће то довести до кризе светског тржишта. Ради се о америчкој тежњи ка аутаркији, односно изолацији. Нисам сигуран да ће тај процес трајати дуго, али то ће свакако бити велики шок за светску економију“, истиче он.
Мухика сматра да ће се земље које су до сада имале јаке трговинске везе са САД, попут Мексика, окренути својим јужним суседима. Према његовом мишљењу, најављени протекционизам САД је добра прилика за склапање регионалних трговинских споразума у Латинској Америци, као и за развој односа са Европом.