Судско веће које поступа у случају радикала сматра да би асистенција Интерпола могла да допринесе „да у овом случају правда више не буде опструирана“, подсећајући да Србија није поступила према његовом налогу за хапшење и изручење оптужених, саопштено је из Хага.
Налоге за хапшење, односно потернице против Јојића, Радете и Остојића, који се терете за утицање на сведоке у поступку против лидера СРС-а Војислава Шешеља, донело је судско веће Хашког трибунала 5. октобра прошле године, а средином новембра је скинута ознака тајности са њих.
Судско веће је данас наложило секретаријату Трибунала да од Интерпола затражи дистрибуирање црвених потерница поводом налога за хапшење.
Судија Вишег суда у Београду у претходном поступку закључио је 18. маја да према српском Закону о сарадњи са Хашким трибуналом нису испуњени услови за предају и хапшење радикала.
Виши суд је наиме закључио да постоји правна обавеза Србије да испоручује само окривљене за најтеже ратне злочине, геноцид и злочине против човечности, што код радикала није случај, јер се терете за непоштовање суда, односно утицање на сведоке у поступку против лидера СРС-а Војислава Шешеља.
Хашко тужилаштво је оптужило Радету, Јојића и Остојића за непоштовање суда, односно да су вршили притисак на двојицу сведока тужилаштва да сведоче у корист Шешеља, нудећи им противуслуге.
Трибунал је летос од Србије тражио да под хитно да промени своје законодавство како би било у складу са међународним обавезама, међу којима је и испуњење налога за хапшење и изручење поменутих радикала.
Шешељ је у марту 2016. првостепеном пресудом Трибунала у Хагу ослобођен свих оптужби за ратне злочине у Хрватској и Босни и Херцеговини током ратних сукоба и за протеривање Хрвата из Војводине, а у току је жалбени поступак.
Извор: Танјуг