Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић каже за Спутњик да је и раније заказивао седницу тог тела, али није било сагласности за њено одржавање пошто „бошњачки члан Председништва Бакир Изетбеговић делује ванинституционално“.
„Према томе, та седница је већ заказивана и немам ништа против да је још једном закажем. И вероватно хоћу. Али не верујем да ће она дати резултат јер седница ништа не решава. Већ сада је јасно да господин Изетбеговић делује ван институција БиХ. С обзиром да један број посланика сматра да то треба урадити, не бежим од тога и о томе ћу одлучити идуће седмице, јер кад се заказује ванредна седница, мора се заказати за 24 сата“, каже Иванић.
Поводом најаве Бакира Изетбеговића да ће у петак одлучити о подношењу захтева за ревизију пресуде по тужби Босне и Херцеговине против Србије за геноцид, Иванић каже да је „више него јасно да је он одлучио“ да покрене захтев иако то спада у „ванинституционално деловање“.
Председавајући Председништва БиХ додаје да су институције БиХ једине које могу донети било какву одлуку о међународној политици.
Евентуално подношење захтева за ревизију пресуде ће бити „потпуно оспоравање институција БиХ“, које ће их увести у кризу, сматра Иванић.
„Не могу проћи јер сваки нови случај ревизије, свако ново отварање те теме је, у ствари, нови случај. Дакле, мора бити нова ауторизација и све ново, што они нису урадили, и сасвим је сигурно да ће без тога случај и у самом Хашком суду да падне“, сматра Иванић.
Све то имаће последице пошто они овим потезима угрожавају уставни поредак и функционисање институција БиХ, оцењује Иванић.
„Шта ће даље бити, то не зависи само од мене, то зависи од свих представника власти на нивоу БиХ. Ми имамо своје одлуке, али још увек покушавамо убедити све остале да поштују Устав, а то значи да не раде то што су рекли да ће урадити“, рекао је Иванић.
Председавајући Председништва БиХ каже да је још рано да се говори о мерама које ће, евентуално предузети, јер очекује да се представници Бошњака „врате у уставни систем“.
„Овде имамо да бошњачки политичари угрожавају уставни систем Босне и Херцеговине“, закључио је Иванић.
Рок за подношење захтева за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије истиче 26. фебруара.