Србију ће на највећој светској смотри војних спортиста представљати девет такмичара, у алпском и нордијском скијању.
Српску репрезентацију чиниће пет мушкараца и четири девојке, који се тренутно налазе у Словенији, где су ушли у завршну фазу припрема за такмичење у Русији.
Тренинзи у нордијским дисциплинама одржавају се у кампу Међународног савета за војне спортове (ЦИСМ) у Покљуки, док се тренинзи у алпским дисциплинама одржавају на Крањској гори.
Подсећања ради, Србија је 15. маја 2003. године, на 58. Генералној скупштини и Конгресу ЦИСМ у Дубаију, примљена у ту организацију као 127. чланица, са циљем да партиципира у одрживом развоју светског мира и унапређивању међуармијске сарадње, поверења и помирења у региону кроз спорт.
ЦИСМ тренутно укључује оружане снаге 133 земаља света, а слоган организације је „Пријатељство кроз спорт“.
Русија ће први пут бити домаћин овог такмичења, а од краја прошле године активно се припрема за овај велики спортски догађај. Руси уверавају да ће овај празник спорта, који ће се одржати у олимпијским објектима и локацијама у Сочију, бити најбољи у историји војног спорта.
Спортски програм трећих зимских Игара се састоји из седам видова спорта: биатлон, алпско скијање, нордијско скијање, скијашки алпинизам, брзо клизање на кратким стазама, оријентиринг на скијама и спортско пењање (по стенама).
У такмичењу ће учествовати више од 1.000 војника из 26 земаља: Босне и Херцеговине, Словеније, Македоније, Немачке, Белгије, Белорусије, Јерменије, Француске, Грчке, Турске, Казахстана, Пакистана, Ирана, Италије и других. Такмичари ће проћи и допинг тест, који ће обавити антидопинг лабораторија из немачког града Келна.
У Русији је већ запаљен огањ зимских Светских војних игара. Бакља ће у Сочи стићи 23. фебруара, на Дан бранилаца отаџбине, а пре тога ће проћи кроз четири војна округа и Северну флоту Русије.
У Сочију ће 20 војних спортиста пронети бакљу кроз Олимпијски парк по траси Формуле 1 до „Ледене дворане“, где ће се одржати церемонија отварања. Та траса ће бити дужине симболичних 2.017 метара.
Игре ће моћи да гледају сви који желе, пошто је руски министар одбране Сергеј Шојгу обећао да ће улаз бити бесплатан.
Међу амбасадорима Игара у Сочију, чија је улога популаризација овог војно-спортског такмичења, налази се и славни руски режисер Никита Михалков.
Маскота ових игара биће леопард, као ретка животиња која живи у Русији. Организатори кажу да избор леопарда као симбола зимских Игара није случајан, јер „његова издржљивост и борбени дух карактеришу дух војних игара“. Леопарда карактерише брзина напада, брзина одлучивања, моћ и снага, а такође је и симбол храбрости.
Помоћници Леопарда за време Игара биће Зец и Лисица.
Зимске Светске војне игре одржавају се по олимпијском принципу, на сваке четири године. Прве зимске Игре одржане су у Италији, а друге у Француској.
Одлука да се 3. зимске Светске војне игре одрже у Русији донета је у мају прошле године у Кувајту, на 70. Генералној скупштини ЦИСМ.