Фена преноси да је Изетбеговић то изјавио поводом јучерашње изјаве Иванића да има намеру да напише ново писмо Међународном суду правде у Хагу, којим ту институцију обавештава да одлука о покретању ревизије није одлука БиХ.
„Председништво БиХ нити једном својом одлуком није овластило господина Иванића да обавља било какву комуникацију са Међународним судом правде, односно није га овластило да упути било какво писмо Међународном суду правде“, рекао је Изетбеговић.
Он је уз то оценио да „свако писмо господина Иванића Међународном суду правде, за чије упућивање он није овлашћен одлуком Председништва БиХ, не представља нити може да представља службени став Председништва БиХ, већ искључиво лични став господина Иванића“.
„Уколико господин Иванић Међународном суду правде у име Председништва БиХ или у својству председавајућег Председништва БиХ упути писмо, за чије упућивање није овлашћен одлуком Председништва БиХ, такав поступак господина Иванића представљаће неуставно и ванинституционално деловање, односно директно кршење Устава БиХ и Пословника о раду Председништва БиХ и злоупотребу положаја председавајућег Председништва БиХ“, навео је Изетбеговић.
У његовом саопштењу за јавност наводи се да „Министарство спољних послова БиХ и Амбасада БиХ у Хагу не смеју Међународном суду правде да достављају било каква писма господина Иванића за чије упућивање он није овлашћен одлуком Председништва БиХ, јер би то представљало злоупотребу ових двеју институција БиХ у сврху давања званичног државног карактера Иванићевим писмима која нису и не представљају званични став државе Босне и Херцеговине“.
Бањалучки медији су објавили да ће се Иванић и министар спољних послова БиХ Игор Црнадак састати данас у Бањалуци поводом одлуке Изетбеговића да поднесе захтев за ревизију пресуде по тужби против Србије пред Међународним судом правде у Хагу.
Састанак ће бити одржан у кабинету члана Председништва БиХ из Републике Српске у Бањалуци.
Црнадак злоупотребљава положај министра
Кабинет Изетбеговића саопштио је да је Игор Црнадак „злоупотребио положај“ министра спољних послова тиме што је Међународном суду правде (МСП) у Хагу доставио писмо за чије упућивање није био овлашћен одлуком Председништва БиХ.
У писму које је Црнадак био упутио МСП-у, истиче се да је Изетбеговићева одлука да покрене ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије за геноцид, донета изван институција БиХ и да због тога није правоснажна.
Црнадак је раније изјавио да је Изетбеговић наредио је амбасадорки БиХ у Хагу Мирсади Чолаковић да не проследи то писмо, али да је он успео да га достави „другим каналима“.
Изетбеговић је у петак потврдио да ће покренути захтев за ревизију пресуде, иако за то није имао сагласност Председништва БиХ. Српски и хрватски члан тог тела, Младен Иванић и Драган Човић, не подржавају захтев за ревизију и сматрају да се Изетбеговићевим потезом крши Устав.
Поводом Црнатковог писма, Изетбеговићев кабинета издао је саопштење у којем, како се наводи, износи чињенице „у циљу потпуног и истинитог информисања јавности БиХ“ о поступцима министра Црндака, преноси Фена.
„Према Уставу БиХ, министар спољних послова нема право да обавља усмену или писану комуникацију с МСП у Хагу уколико га за ту комуникацију није својом одлуком овластило Председништво БиХ“, наводи се у саопштењу.
Изетбеговићев Кабинет напомиње да не постоји никаква одлука Председништва БиХ о овлашћењу Црндака да обавља било какву усмену или писану комуникацију с МСП, те да је реч о „неовлашћеној кореспонденцији с тим судом која не представља званични став државе Босне и Херцеговине“.
У саопштењу се оцењује да инструкција којом је Црнадак 14. фебруара наложио амбасадорки Чолаковић да Регистрару МСП-а достави његово писмо, представља тешку злоупотребу положаја министра спољних послова и амбасаде БиХ у Хагу.
„Уколико је министар Црнадак Регистрару МСП-а заиста неким ’другим каналима‘ у својству министра спољних послова БиХ доставио своје неовлашћено писмо, он је у том случају предузео радњу која представља неуставно и ванинституционално деловање, односно кршење Устава БиХ и злоупотребу положаја министра спољних послова БиХ", наглашава се у саопштењу.
Кабинет наводи да је 14. фебруара амбасадорка Чолаковић примила писмо министра Црнадака, у затвореној коверти, и пратећу инструкцију да то писмо достави Регистрару МСП, а истог дана је Црданаку упутила допис са захтевом да се амбасади БиХ достави одлука Председништва БиХ којом се одобрава упућивање министровог писма суду.
Дан након тога, Црнадак је амбасади БиХ у Хагу доставио допис у којем „подсећа да за обављање редовне дипломатске кореспонденције министра није потребно одобрење или одлука Председништва БиХ“, те поново затражио потврду да је амбасада уручила његово писмо суду.
Изетбеговић наводи да је 16. фебруара упозорио Црнатка да га Председништво БиХ ниједном својом одлуком није овластило да у својству шефа дипломатије и у име БиХ обавља било какву кореспонденцију с МСП у Хагу, те да амбасада БиХ у Хагу не сме доставити његово писмо.