Да ли се, уз све мањкавости које га карактеришу дужи низ година, и расизам увукао на српске стадионе? Наиме, припадници навијачке групе „Јунајтед форс“, фудбалског клуба Рад у недељу су на утакмици против фудбалског клуба Партизан на расној основи вређали бразилског фудбалера Евертона Луиза, који игра за Партизан.
Мајмунски крици са трибина стадиона на Бањици, који су Евертона довели и до суза, нису били карактеристични за српску фудбалску публику.
Шта се то онда променило?
Идеологија, ма каква игра
Дугогодишњи спортски новинар Зоран Павић подсећа за Спутњик да је било појединих расистичких испада и раније, али је то било доста ређе. Национализам је, додаје, била ствар која је била редовна и практиковала се на трибинама.
„Овога пута се показало нешто што је било и очекивано. Навијачи Рада, под знацима навода навијачи, морам то да нагласим, декларисани су нацисти, скинси. Њихове изјаве, иконографија, учествовање у многим нацистичким испадима по Београду, пребијање Рома… Све говори у прилог томе да њихово понашање јуче уопште није чудно“, каже Павић за Спутњик.
Међутим, потпуно је, наглашава он, недозвољено понашање званичних лица на самом стадиону, јер је отворени расизам једноставно забрањен.
„Дакле, полиција мора да реагује прекидом или да виновнике на било који начин санкционише. То је прва ствар. Друга је да фудбалски судија, делегат и сви остали једноставно морају да реагују. То пише у свим прописима УЕФА које Фудбалски савез Србије мора да поштује“, истиче Павић.
Било какво испољавање расизма на фудбалском терену, појашњава даље Павић за Спутњик, аутоматски значи прекид утакмице, отклањање разлога за то, а у веома много случајева и крај утакмице, где се наравно кажњава домаћин те утакмице.
Играчи, ко сте ви?
„Невероватно је да вређање траје толико дуго, а да нико не реагује. И онда је то извало реакцију Евертона (показивање средњег прста) која сасвим сигурно није спортска, али је сасвим сигурно људска“, подвлачи Павић.
Оно што је још ружнији осећај изазвало, додаје саговорник Спутњика, јесте слика како фудбалери Рада после реакције Евертона крећу да се са њим обрачунају.
„На који начин је он њих повредио? Нејасно је да ли су они кренули да бране те навијаче, што је заиста непојмљиво. Имају ли и они страх од тих навијача, па морају тако да се понашају? Или они мисле као ти навијачи, што би било страшно“, пита Павић.
Навијачи Рада су познати по екстремном навијању, по мржњи према странцима, мржњи према тамнопутим играчима, чак и мржњи према Ромима, додаје за Спутњик дописник Евролиге из Београда Александар Остојић.
„То за мене није никакво изненађење. Евертон је вређан искључиво због боје своје коже. То је, кад се гледа у светским размерама, изузетно, изузетно, велики прекршај који се драстично кажњава свуда у свету“, тврди Остојић.
Расна дискриминација несвојствена Србима
Ви који сте ратовали у последњем светском рату, пише у тексту „Национализам Светог Саве“ владика Николај Велимировић, ви можете дати лично сведочанство једног ретког призора, како су се наши војници понашали према војницима из Африке и Азије, према људима црне и жуте расе, које су Европљани довели на бојиште из својих колонија.
Док су се сами Европљани туђили тих својих поданика, црнаца и жутокожаца, не хотећи с њима ни јести ни пити ни под истим шаторима боравити, пише даље Велимировић, дотле су наши војници с њима друговали, јели, пили, у болести обилазили их, у невољи помагали, на својим славама частили и гостили, разговарајући са њима прстима и рукама. Срби су на црнце гледали, наглашава владика, као на људе, и понашали се према њима као према људима.
Јучерашњи расизам није уопште ствар фудбалских навијача, наглашава Зоран Павић, и додаје да га и не треба схватати тако, чак ни оних навијача под знацима навода.
„Та група се декларише, условно решено, нацистички, па је ова утакмица била само један добар повод. И Евертон се сад ту ’наместио‘ игром случаја, зато што је био једини тамнопути играч на терену“, сматра Павић.
Да јучерашњи расизам није одлика српске навијачке публике већ да се ради о специфичном случају навијача Рада, сматра и Александар Остојић.
„Разликујем навијаче Рада, наравно не све него екстремно крило које је тим неким мајмунским крицима провоцирало Евертона, што је свуда у свету забрањено. ФИФА инсистира на томе, Међународни олимпијски комитет инсистира на томе“, посебно наглашава Остојић.
Уосталом, подсећа, ако гледате Еуроспорт, у свакој паузи за рекламе је видео који је посвећен борби против расизма.
У Европи су казне ригорозне и оне се спроводе, констатује Зоран Павић и сугерише да је суштина да и за овај српски случај буде тако.