На овај начин компаније желе да убрзају појаву нове бежичне технологије и њену комерцијализацију на тржишту. Заједничке лабораторије ће се налазити у Мјури-Хилу, држава Њу Џерси, и граду Еспо у Финској.
„5Г технологија има потенцијал да створи многе пословне могућности и нове, па чак и још увек неидентификоване и неслућене технолошке пробоје. Наша заједничка 5Г лабораторија ће нам пружити непроцењиве ресурсе за стварање нових могућности“, преносе се у саопштењу речи руководиоца Мобајл нетворкс продуктс Нокија Франка Вејерича.
Финска транснационална компанија „Нокија“ је произвођач телекомуникационе опреме за мобилне, фиксне, широкопојасне и ај-пи мреже. У новембру је довршила преузимање француско-америчке компаније Алкател-Луцент у трансакцији вредној 15.6 милијарди евра. Акционари компаније су у 2016. години остварили губитак од 766 милиона евра, али је компанија само годину дана раније остварила профит од 2.466 милијарди евра.
Америчка корпорација „Интел“ основана је 1968. године. Производи широк спектар електронских уређаја и рачунарских компоненти, укључујући и микропроцесоре. Нето приход једног од највећих светских произвођача компјутерских компоненти до краја 2016. године смањен за 9,6% у поређењу са 2015. — на 10,3 милијарде долара.
5Г мрежа ће омогућити размену информација у реалном времену брзином већом од 10 гигабита у секунди, што је и до тридесет пута брже него у 4Г мрежи коју тренутно користимо. 5Г технологија ће, такође, омогућити минимално време обраде података и драстично већи капацитет саме мреже. Међународна унија за телекомуникације планира да уведе нови стандард током 2020. године.
За разлику од својих претходника, нова генерација мобилних мрежа ће се састојати од већег броја базних станица и примопредајника са мањим радијусом деловања који раде на фреквенцијама од 5 до 100 гигахерца.