Свега месец дана пошто је Доналд Трамп ушао у Овални кабинет, истраживања различитих агенција показују да подршка грађана новом председнику опада и да већина Американаца не одобрава оно што је нови шеф Беле куће урадио у првих 30 дана на власти. Штавише, анкете које су објавили Ен-Би-Си њуз и „Сурвеј манки“ говоре да се чак две трећине грађана на неки начин плаши да би САД могле бити укључене у неки велики рат током Трамповог председниковања.
Може ли се веровати анкетама и да ли се Трамп до сада показао као неуспешан председник? Љиљана Смајловић, колумниста „Недељника“ и добар познавалац прилика у САД, скептична је када је реч о погађању националног расположења јер, како каже, зна и за неке друге анкете попут оне коју је спровела агенција „Расмусен“, а која говори да подршка Трампу није опала.
„Осим истраживања која помињете и систематских, хистеричних напада медија на америчког председника, нисам приметила никакав други знак да је подршка америчком председнику опала. Напротив, чини ми се да је америчка привреда прилично одушевљена Трампом, кажу да је остварен највећи скок вредности акција на америчкој берзи у последњих десет година, а скок привредног поверења у председника се обично сматрао једним од најважнијих знакова да ли је он успешан или не“, објашњава Смајловићева за Спутњик.
Према њеним речима, треба имати у виду да је Трамп под страховитим, комбинованим нападом врло озбиљних снага у америчком друштву, а тај страх се огледа у отпору бившег режима оличеног у људима који су и даље у министарствима, као и у отпору од стране медија.
„Трампов марш кроз институције је тек почео и већ су му узели ’први скалп‘ — генерала Мајкла Флина. Међутим, за некога ко има тако мало искуства у Вашингтону, ко је толики аустајдер и ко је постао председник са нескривеном намером да сруши тај устаљени систем власти, рекла бих да он и није тако неуспешан“, оцењује Љиљана Смајловић.
И политички аналитичар Александар Павић верује да су поменуте анкете упитне јер је Трамп, како каже, показао да у САД постоји оно што се зове „дубока држава“.
„Мислим да је испунио очекивања у смислу да је он заиста кандидат антиестаблишмента јер се читав неолиберални, неоконзервативни естаблишмент дигао против њега. Очигледно је да им он јако смета, а ’дубока држава‘ у Америци је изашла на површину, Трамп ју је истерао на чистину и натерао је да крене у отворену борбу против њега. Види се да он јесте оно што је глас народа тражио — некога изван естаблишмента и то је можда и најкрупнија ствар која се десила за ових месец дана. За оне који су тражили неку суштинску промену у Америци и ван ње, Доналд Трамп је изузетно позитиван“, објашњава Павић.
Како каже, остаје да се види колико ће тога нови амерички лидер моћи да спроведе у дело, али види се да је реч о некласичном политичару, некоме ко има вољу да иде даље и има храбрости да се бори и са естаблишментом и са медијима.
Последњих дана спекулише се и да Трамп попушта под притиском и полако одустаје од обећања у кампањи, а у прилог томе наводи се да се Трампове оштре поруке, на пример НАТО-у и Европској унији, разликују од помирљивих тонова његових саветника који су се састали са челницима Алијансе и бриселским званичницима.
Љиљана Смајловић, међутим, каже да то тако представљају водећи медији у САД, а да је заправо реч о — дипломатији. Она објашњава да је с једне стране посао министара да смање отпор оних са којима ће да раде, док је председник тај који гура у свом правцу.
„Мислим да је то само ствар дипломатског наступа, а и део начина да отопите отпор жртве. Исто као што су нама стално говорили да им не пада на памет да сруше Југославију, док су је притом рушили. Мислим да је ово тај тренутак у међународним односима, тако да мене ништа од овога није изненадило и још не видим знаке да је Трамп променио политику или да је, када је ушао у Белу кућу, добио такве обавештајне податке да је схватио да неће моћи да спроводи своја обећања. Он се још држи као да ће да испуни своја обећања“, напомиње Смајловићева.
Она додаје и да је највећа загонетка како ће се Трамп односити према Русији.
„Одлазак Мајкла Флина је можда ту заиста нешто променио и много ће зависити од тога како ће се понашати нови секретар за националну безбедност за кога кажу да је био ’мозак‘ иза бившег шефа ЦИА Петреуса и који је правио први амерички приручник за борбу у герилским условима. Ја и даље мислим да ће код Трампа бити нешто наглашенија жеља да Русију види пре као партнера у борби против радикалног исламизма, него као претњу безбедности Запада, што је био потпуно бесмислен и хистеричан наступ Обама—Хилари администрације. Што се мене тиче, Трампов долазак ће бити добар чак и ако је само склонио са сцене људе који су радили на томе да дође до озбиљне конфонтације између Америке и Русије“, оцењује Смајловићева.
Да амерички председник има намеру да поправи односе са Русијом, сматра и политички аналитичар Александар Павић.
„Међутим, оно што је додатна препрека је чињеница да је у САД на делу распиривање невероватне русофобије и свако ко каже било шта позитивно о Русији бива етикетиран као издајник или руски шпијун. То му отежава поправљање односа са Русијом. Он ће чекати згодан тренутак, а у међувремену ће покушати да нађе модус сарадње са Москвом, што би за почетак вероватно било у домену борбе против исламског тероризма“, сматра Павић.
Када је реч о истраживањима јавног мњења, према којем се 66 процената Американаца плаши неког новог светског рата у које би САД биле увучене током Трамповог мандата, Павић каже да је управо аутор те анекете — Ен-Би-Си, један од медија које је лично Трамп означио као сејаче лажних вести.
„Зато се и поставља питање колико је њихова анкета веродостојна. То је врло варљива ствар и извор је врло упитан, а уопште све што долази из мејнстрим медија, а уперено је против Трампа, треба узети са озбиљном резервом“, напомиње Павић.
Љиљана Смајловић пак каже да је њен страх био да ће Хилари Клинтон бити та која ће све да нас уведе у неки велики рат.
„Доласком Трампа свет је избегао стварну опасност погоршања односа. Не знам шта кажу анкете, али систем који је завладао у Америци и елита којој је сада заправо тек уздрмана позиција водила нас је у јако опасну ситуацију. Такође, Американци можда нису приметили или заборављају да су заправо стално у рату, на њих су се толико навикли да их више и не примећују, а у те ратове их није увео Доналд Трамп“, закључује за Спутњик Љиљана Смајловић.