Лидер опозиционих социјалдемократа у Македонији Зоран Заев изјавио је у четвртак да очекује да нова влада буде формирана у марту јер је, како је навео, његова партија СДСМ постигла договор о свим кључним питањима са албанским странкама.
„Сада морамо да се договоримо о расподели министарстава и реформској платформи будуће владе“, рекао је Заев јуче новинарима у Сарајеву. Иначе, како је раније пренео македонски портал „Плусинфо“, албанска партија Демократска унија за интеграције (ДУИ) одлучила је да потписима подржи СДСМ да добије мандат за формирање нове македонске владе.
Међутим, македонски новинар Миленко Неделковски за Спутњик каже да и поред оптимистичне најаве Зорана Заева, формирање владе ипак неће ићи тако лако.
„Јутрос је Али Ахмети, лидер кључне албанске партије у Македонији, изјавио да ништа још није договорено, никаква коалиција нити влада. Он је рекао да су разговори добро прошли и да је његова странка ДУИ задовољна одређеним решењима, али да дефинитивна одлука није донета. Ахмети је такође рекао да сматра да ће партији ДУИ бити пуно боље уколико буде у опозицији, а ако су они у опозицији, у том случају Заев у парламенту не може да добије довољно гласова за подршку новој влади“, објашњава Неделковски.
Да би Зоран Заев формирао владу, најмање две од четири албанске партије морају да буду уз њега, истиче Неделковски и додаје да је у партији ДУИ проблем у томе што је половина њихових посланика чврсто наклоњена СДСМ-у и Заеву, а друга половина је за сарадњу са ВМРО-ДПМНЕ Николе Груевског.
„Због тога не верујем да ће Заеву бити лако да за две недеље формира Владу. Такође, лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и народ се спремају да изађу на улице и кажу да већина грађана није желела такву владу. Ако се то деси то је онда дефинитивна криза, а због страха од народа на улицама које може да мотивише и поведе Никола Груевски, низ амбасадора га је јуче посетио у покушају да га убеде да се ситуација смири“, каже Неделковски.
Неделковски напомиње да препреку да лидер СДСМ-а формира владу са Албанцима представља и чињеница да он има и унутарпартијских проблема.
„Припадници интелектуално-грађанског крила његове странке не би желели да у историји остану уписани као људи који су растурили државу која је формирана након дугогодишњег чекања, која јесте мала, али је независна. Нико од тих људи не жели да буде упамћен као онај који је федерализовао Републику Македонију и увео албански језик, језик мањине која је фиктивно проглашена мањином“, наводи Неделковски.
Македонски новинар каже да је врло неизвесно како ће се ситуација у тој земљи даље развијати, а да гарант разрешења кризе не би били ни нови избори с обзиром на, како наводи, инжењеринг који је изведен на претходним изборима 11. децембра прошле године.
Иначе, лидер македонске странке ВМРО-ДПМНЕ и бивши премијер Никола Груевски, који није успео да са једном од партија македонских Албанаца ДУИ договори коалициону владу, упитан о могућим напетостима уколико ДУИ уђе у владу коју би водиле социјалдемократе, каже да је његова странка „под значајним притиском“ њених гласача и чланова да „настави борбу и заштити политичке принципе“.
МИА преноси да то стоји у саопштењу са данашњег састанка Груевског са британским министром за Европу и Америку Аланом Данканом.