У поступку ревизије пресуде Међународног суда правде по тужби Босне и Херцеговине против Србије за геноцид могли би да се нађу и стенограмски записи Врхунског савета одбране Војске СРЈ, изјавила је професорка на Универзитету у Амстердаму и бивша истражитељка у Хашком трибуналу Невенка Тромп. Али, наши правни стручњаци тврде да ти стенограми не могу правно да ојачају ревизију тужбе Бакира Изетбеговића јер су докази старији од шест месеци.
Према речима Невенке Тромп, поред доказа који ће формално испуњавати услов за покретање ревизије могли би бити искоришћени и стенограмски записи који су постали доступни јавности у марту 2011.
Позивајући се на интервју Карле дел Понте из априла 2007. године, она је навела да је „у договору са Гораном Свилановићем бивша главна тужитељка Хашког трибунала пристала на заштиту страница стенограмских записа Врховног савета одбране по избору Београда који је требало да буду употребљени као доказ и у случају против Слободана Милошевића пред Хашким трибуналом“.
„Та чињеница је била доступна правном тиму БиХ и пре 2007, јер је то објавио Институт за рат и мир већ 2005. у којем се цитира и сам Горан Свилановић како потврђује тај договор с Карлом дел Понте који су склопили 2003. године. Ипак, ниједан од заштићених делова тих докумената није ушао у судски поступак у тужби за геноцид пред Међународним судом правде јер је правни тим БиХ прекасно желео да их укључи у доказни материјал. Ти документи су у целокупности постали доступни јавности у марту 2011. у случају који је вођен пред Хашким судом против генерала Момчила Перишића“, рекла је она.
Адвокат Тома Фила каже за Спутњик да само оно што је изведено као доказ и где је донета правоснажна пресуда као у случају Момчила Перишића и других, може да буде грађа за било шта што би могло да користи муслиманској тежњи за ревизијом пресуде.
„Не заборавите да су они имали рок од десет година, и за тих десет година нигде се нису помакли, и сад су то актуализовали неколико дана пред истек рока. Њих да је то интересовало, ваљда би радили на томе десет година. Они сада покушавају да дођу до нечега што не сме да буде старије од шест месеци. Какве су они то доказе могли да нађу уназад шест месеци, сем глупости? То о чему се говори у записницима у време Перишића, прошло је неколико година од тога, а не сме да се користи ништа што је старије од шест месеци од дана кад је предата тужба. Шта год хоћете да користите, не сме та чињеница да буде старија од шест месеци од дана кад сте аплицирали за ревизију“, каже Фила.
И Невенка Тромп је навела да, с обзиром на то да БиХ није реаговала у року од шест месеци и покренула поступак ревизије, да би документи ВСО коришћени у Хагу у „случају Перишић“ могли да се употребе „само у случају ако би неки други документи послужили као формални критеријум за покретање ревизије“.
Хашки трибунал подигао је оптужницу против бившег начелника Генералштаба Војске Југославије Момчила Перишића за злочине у БиХ и Хрватској у марту 2005. Суђење Перишићу почело је октобра 2008. Хашки трибунал осудио је Перишића 2011. на 27 година робије, али га је Жалбено веће 2013. ослободило по свим тачкама оптужнице.