Говорећи о потреби за неутралношћу, Чанковић је казао да озбиљне снаге покушавају да разбију све врсте суверенитета држава и народа.
„У једном тренутку у отвореном писму Бакиру Изетбеговићу предлагали смо да подржи идеју неутралности дејтонске БиХ, како смо тада казали, а онда и осталих држава у региону. Пре свега мислимо на Србију, Црну Гору и Македонију. То је, по мени, најбоље решење за све. Међутим, ми имамо озбиљан проблем са одређеним центрима светске моћи који су повезани и са бившом америчком администрацијом. То су озбиљне снаге које покушавају да разбију све врсте суверенитета држава и народа и да све сведу на контролисаног појединца“, рекао је Чанковић.
Марко Милачић, предводник „Каравана“, направио је паралелу између инсистирања на референдуму у Црној Гори и у Републици Српској.
„О питању референдума веома је занимљиво говорити у Републици Српској јер и ви се, на неки начин, борите за референдум путем кога би Република Српска остварила своју пуну државност. Ми видимо колико се центри моћи боје изјашњавања народа. Они су све урадили да до референдума у Републици Српској о Дану републике не дође, а кад се референдум одржао, то су приказали као врхунац неке недемократије, самовоље итд, уместо супротно: као вољу једног народа да се пита о својој судбини. Референдум мора бити универзалан јер је реч о елементарном демократском принципу“, рекао је Милачић.
Чанковић је подржао идеју „Каравана“ и објаснио у чему је њен значај.
„Тражили смо да се о свим суштинским питањима, какво је и питање уласка нашег народа у НАТО, одлучује на референдуму. Зато сматрамо да је ово што ви радите за сваку похвалу јер ви на неки начин будите обичног човека да се укључи у будућност свог живота и живота својих потомака. Зато грађани Црне Горе, као и грађани Републике Српске, свој став треба да изнесу на референдуму јер референдум је доказ наше слободе. Ми смо јесенас имали референдум о Дану Републике Српске и за тај референдум смо рекли да представља питање слободе. То није било само питање слободе грађана Републике Српске, већ читавог слободарског света. Против тог референдума била је америчка амбасада, биле су оне глобалистичке снаге које заговарају неправедан глобалистички систем. И замислите, мала Република Српска смогла је снаге да се супротстави притиску и да се референдум не одржи. То је за сваку похвалу. То је пример и другима, не само на нашим просторима, већ у читавом свету, да се може одупрети моћној неправедној глобалистичкој сили“, рекао је Чанковић.
Према Милачићевим речима, изопштавање референдума о суштинским питањима и раније је било присутно.
„Таквих притисака је било, на пример, и током ’брегзита‘, и током усвајања Лисабонског уговора, а такав притисак у Црној Гори имамо данас. А то је нарочито парадоксално, јер је Црна Гора своју политику утемељила на референдумској одлуци пре десет година. Дакле, тенденција изопштавања референдума као вида најдемократскијег одлучивања народа није новијег датума. Ми видимо пораст тренда да се свако одлучивање креће од народа ка елитама, уместо да иде у супротном смеру. Наша жеља је да се изборимо за супротан процес и да од елита тај проблем вратимо народу.“
Следећа станица „Каравана“ је Загреб.