У интервјуу за наш радио, уочи посете Москви, Чевик је захвалио руском председнику Владимиру Путину због тога што је, како каже, „омогућио турским безбедносним снагама да изводе акције на терену у Сирији без мешања других фактора“.
„Једини циљ Турске јесте да порази ДАЕШ. Желимо да их истребимо, да их збришемо с лица Земље. Да их више не буде! Када поразимо терористе, ако ситуација буде безбедна и ако смо сигурни да се екстремисти никад више неће вратити, ми нећемо остати у Сирији. У међувремену, Русија и Турска блиско сарађују. Све акције изводимо координирано, Москва о свему извештава Дамаск, и немамо никаквих проблема. Захваљујући председнику Путину, операција тече без икаквих трзавица“, каже Чевик за Спутњик.
Подсетимо, турске безбедносне снаге су „Операцију Еуфрат“ започеле крајем августа, пре свега како би се у пограничном подручју према Сирији формирала безбедна зона за прихват цивила.
Међутим, сада се, након освајања града Баба и стварања слободне територије површине чак пет хиљада квадратних километара, што је, како каже Иљнур Чевик, огроман успех, све чешће говори о могућности да турске снаге крену у инвазију на самозвану престоницу ДАЕШ-а — град Раку.
„Наше снаге имају велике шансе да ускоро освоје Раку. За разлику од Курда и сиријских трупа, ми имамо довољно људства и ресурса да ту акцију успешно изведемо. Поред тога, племена око Раке су арапска, и са њима имамо веома блиске контакте, много боље него Курди, Сиријци или Американци. У Раки је тренутно око 75 хиљада бораца ДАЕШ-а. То је огромна сила, и само јаке земље као што су Русија и Турска могу да изађу на крај са таквом организацијом“, каже први саветник председника Ердогана.
Чевик је објаснио и да у самој Раки неће бити формирана безбедносна зона, већ ће то бити учињено на територији која је већ „очишћена“ од терориста, како би цивили тамо могле да се преместе са што мање ризика.
Чевик је у разговору за Спутњик оценио и да утицај Запада у Сирији „постаје све маргиналнији“, а да правим мировним процесом сада руководе искључиво Русија и Турска.
„Американци су већ неко време искључени из ’сиријске једначине‘ — али то су сами желели. Ако Доналд Трамп реши да седне и договори се са Путином и Ердоганом, нико се, наравно, неће жалити, али не видим могућност да се то деси у догледно време. А без Американаца, утицај Запада у Сирији је — ако могу да се тако изразим — пресмешан. Веома сам скептичан и када је у питању могућа америчка инвазија у Сирији. Мислим да тога неће бити — САД не желе да учествују у таквој операцији“.
На крају разговора за наш радио, Чевик напомиње да је веома поносан на све што су Москва и Анкара до сада заједно постигле у решавању сиријске кризе.
„Највећи успех Русије и Турске је у томе што су успеле да се договоре о широком примирју на територији читаве државе. Након тога, покренути су преговори у Астани, између сиријских власти и опозиције. Само захваљујући напорима Москве и Анкаре, примирје се одржава. Нико други то не би могао да изведе. Нико други то и није могао — све до сад. Урадили смо сјајан посао, и мислим да смо заслужили громогласан аплауз“, каже у разговору за Спутњик први саветник турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Иначе, према речима портпарола Кремља Дмитрија Пескова, турски председник Реџеп Тајип Ердоган боравиће у посети Русији 9. и 10. марта.
Турски медији незванично сазнају да ће истовремено са сусретом двојице лидера бити одржан и састанак Савета за руско-турску сарадњу. Разговараће се о низу питања, између осталог и о испоруци руских ракетних система С-400 Турској.