„Новим генерацијама морамо пренети разумевање трагедије системских кршења људских права током владавине недемократских режима 20. века“, рекао је Пленковић образлажући предлог о оснивању Савета.
Као и многа друга европска друштва, Хрватска се још увек суочава с тешким последицама наслеђа недемократских режима 20. века и у јавности постоје значајно различита тумачења прошлости која нису увек утемељена на научно валоризованим истраживањима и стручним расправама, рекао је премијер.
Главни задатак Савета стога ће бити да влади предложи свеобухватне препоруке усмерене на суочавање хрватског друштва с недемократском прошлошћу, а то обухвата предлоге за очување културе сећања, научно истраживање, документовање, политику именовања улица и тргова, омогућавање приступа архивској грађи, и начин образовања деце и младих у вези с кршењем људских права и темељних слобода за време власти недемократских режима.
„Важно је да је рад овог савета, колико год на први поглед деловало да брине о прошлости, у суштини усмерен на будућност. То је очигледно из његовог састава“, рекао је Пленковић.
На челу Савета је председник ХАЗУ Звонко Кусић, а састављен је, рекао је премијер, на основу институционалног и мултидисциплинарног приступа, па су у њему правници, историчари, политиколози и други стручњаци „који представљају релевантне хрватске институције“.
Извор: Танјуг