„Ово је савршено време, а постоји и могућност да Саудијска Арабија и Русија заједно раде на успостављању мира у Сирији. Али они морају да пронађу заједнички језик, посебно у вези са миром у Сирији, за разлику од постизања консензуса о задржавању председника Башара Асада на власти“, рекао је Хашоги током стручне расправе одржане у Дебатном клубу Валдај.
Русија и Саудијска Арабија пружиле су помоћ супротним странама сиријског сукоба, при чему је Москва покренула ограничену ваздушну операцију како би помогла Дамаску да се избори са терористичким групама финансираним из иностранства које су се бориле за свргавање председника Асада и успостављање државе засноване на шеријату. Са своје стране, Ријад је био један од кључних присталица радикалних оружаних група и организација активних у Сирији.
Као резултат тога, две земље нису се суочиле када је у питању судбина председника Асада, јер су Саудијци позивали за његову хитну оставку. Москва се одувек држала става да сиријски народ треба да изабере своје лидере.
Упркос овим разликама Хашоги, који ради као медијски саветник амбасадора саудијског принца Туркија ел Фајсала, сматра да би Сирија могла да приближи Русију и Саудијску Арабију.
„Мислим да Сирија нуди одличну прилику за изградњу блиских односа Русије и Саудијске Арабије“ , рекао је он указујући на нафту, енергију и инвестиције као кључне области у којима би Москва и Ријад могле да повећају сарадњу.
Почетком ове године обе земље су разрађивале план о заједничким инвестиционим пројектима у енергетици, пољопривреди и производњи. Министар трговине и инвестиција Саудијске Арабије др Маџед Бин Абдулах ел Касаби изјавио је за Спутњик у јануару да се обе стране такође фокусирају на истраживање могућности за инвестирање у култури и науци.
Фонд за директне инвестиције Русије и Фонд за јавне инвестиције Саудијске Арабије постигли су договор 2015. године. Ријад је обећао да ће уложити десет милијарди долара у пројекте који се изводе у Русији, што представља највећу страну инвестицију у земљи.