Сукоб између Брисела и Москве у области гасних односа могао би бити завршен током 2017. године, закључили су аналитичари словачког института ГЛОБСЕК. У њиховом извештају се наводи да ове године треба очекивати одлуку о пројекту „Северни ток 2“, решење захтева Европске комисије „Гаспрому“, као и завршетак судског поступка у Стокхолмском арбитражном суду о споровима „Нафтогаса“ и руске компаније.
Након дужег периода противречности, односи „Гаспрома“ и ЕУ постепено се враћају у нормалу, наводи се у извештају Института, а разлози за побољшање ситуације леже у успешној либерализацији тржишта и интеграцијама у региону, сматрају аналитичари.
Јелица Путниковић, уредница „Балкан магазина“ и стручњак за енергетику, за Спутњик каже су шансе да Русија и ЕУ до краја године реше енергетске спорове реалне, јер се показало да Русија јесте поуздан снабдевач Европе природним гасом.
„’Гаспром‘ је, упркос свим најавама да ће се Европа ослободити руског гаса, заправо повећао испоруке, и током ове зиме имао је рекордне испоруке гаса. Са друге стране, ’Северни ток 2‘ је капацитет у којем су поред Руса присутне и западноевропске компаније које за учешће у овом пројекту сигурно имају благослове својих влада. Можемо рећи да је међу њима најзначајнија Немачка, јер ће се ’Северни ток 2‘ завршити на обалама Балтика у Немачкој. Тој земљи је веома стало до тога да буде енергетски независна и да може да рачуна на сигурне испоруке гаса, а са ’Северним током 2‘ који ће бити завршен идуће године, Немачка ће постати и велико гасно чвориште за све земље у том делу Европе. Како нема реалне најаве да ће бити грађено више цеви ’Турског тока‘, а ако кроз Украјину заиста буде обустављена испорука руског гаса 2019. године, из Немачке ће гас стизати и у Средњу Европу, а можда чак и до Балканског полуострва“, објашњава Путниковићева.
Она додаје да разлози за могуће превазилажење сукоба Брисела и Москве леже и у чињеници да руски гас нема алтернативу.
„Како из Америке током 2016. године није стигао јефтини гас из шкриљаца, а ’Гаспром‘ је показао да испоручује јефтинији гас од других потенцијалних снабдевача, Европа види да у ’Гаспрому‘ има партнера који поштује тржишне услове пословања. Са друге стране, ’Гаспром‘ је прошле године почео и са аукцијским продајама гаса, што показује да се прилагођава новим моделима снабдевања европских потрошача, што ће са ’Северним током 2‘ бити могуће у још већем обиму, а Немачка ће, као земља која транзитира тај гас, такође моћи да зарађује. Зато ће Брисел морати да попусти у противљењу руском гасу“, наводи Путњиковићева.
Иначе, статистика каже да је 11. јануара „Гаспром“ поставио рекорд у испоруци гаса за извоз у иностранство, достигавши цифру од 624 милиона кубних метара гаса дневно. Истовремено је снабдевање преко гасовода „Северни ток“ износило 167,4 милиона кубних метара. Директор „Гаспрома“ Алексеј Милер тада је изјавио да је за протеклих годину дана извоз компаније у иностранство достигао историјски максимум, нешто мање од 180 милијарди кубних метара гаса.