Председник Републике Српске Милорад Додик је у интервјуу Спутњику најавио да ће ове недеље против њега и још неких функционера РС бити подигнуте оптужнице због подршке и организације референдума. Политичари и аналитичари из Бањалуке слажу се да је оптужница против председника РС наставак сатанизације српског ентитета у БиХ, чиме ће криза у тој бившој југословенској републици само бити продубљена.
У формално-правном смислу, подизање оптужнице против председника РС неће значити ништа, каже бивши судија Уставног суда БиХ Крстан Симић, с обзиром на претпоставку невиности која представља универзалну вредност међународног и домицилног права.
„Међутим, у оном практичном, свакодневном, то би представљало одређену тешкоћу, с обзиром на то да би политички противници, опозиција, па чак и неки независни интелектуалци указивали на то и евентуално позивали председника републике да поднесе оставку, јер против њега је у току кривични поступак“, објашњава Симић.
Оно што је спорно, према Симићевим речима, јесте извршавање одлука Уставног суда. Он наводи пример бившег начелника санитета Војске РС, коме је у Сарајеву одузет стан. Уставни суд је пресудио у његову корист, а власти Федерације БиХ одлуку игноришу.
„Питање тих одлука је врло упитно са аспекта приступа властитим одлукама. Оне су селективне, данас сигурно има 45-50 које нису извршене, а сада, када је у питању господин Додик, бити активан, агилан, управо би показивало да је правосуђе у функцији политике“, каже Симић.
Владавина закона у БиХ живи само по потребама одређених политичких елита и за њихове потребе у датом тренутку, закључује он.
Шта ће подизање оптужнице против Додика у политичком смислу значити, зависи како се политичари поставе, каже потпредседник народне скупштине РС Ненад Стевандић.
„Ако се поставимо честито и поштено, то неће пуно значити. То ће бити још један од Бакирових покушаја дестабилизације РС. Међутим, ако се политички поделимо, као што смо то у последње време имали обичај, па неки то дочекају као добар начин борбе против њиховог политичког противника или начин да они сутра буду власт, онда ће то бити лоше за РС“, каже Стевандић.
За разлику од политичара, народ је, према Стевандићевим речима, јединствен.
„Што се народа тиче, као и за референдум, сви имају идентично мишљење да је реч о манипулацији и подметању, са циљем да се можда креирају избори 2018“, објашњава он.
Подизање оптужнице против Милорада Додика наставак је сатанизације РС, коју је, како каже, почела претходна америчка администрација.
„Они су у БиХ поставили читаву гарнитуру политичара који су им послушни, и Додик им се ту није уклапао. Зато је и био план да се он на одређени начин уклони. Ми треба да докажемо да нико споља не може да уклања и креира процесе, него да је зато задужен народ и да зато постоје избори“, закључује Стевандић.
У формалном смислу, Тужилаштво ће поступати онако како је поступало од првог дана, каже бањалучки аналитичар Анђелко Козомара. После саслушања организатора и оних који су спровели референдум, природан след ствари је подизање оптужница за кривично дело за непоштовање одлука Уставног суда, каже он.
„Чињеница да Тужилаштво и Суд БиХ одавно у многим предметима против Срба не раде ни по закону ни по правним нормама“, објашњава Козомара.
Политичке рефлексије евентуалног процеса против Додика биће, према Козомариним речима, даље продубљивање кризе у БиХ.
„Те оптужнице ће само потврдити оно што руководство РС прича већ десет година, да су Суд и Тужилаштво БиХ потпуно нелегалне институције, да су политичке институције у рукама углавном једне странке, једног човека, и оне овим поступком, овим оптужницама само то потврђују. Криза у БиХ ће само наставити да се продубљује. Мислим да нема ни силе, ни начина да се она у овом тренутку заустави“, закључује Козомара.