Реч је о око 6.000 „гастарбајтера“ из Србије у месту Галанта, за које становништво Словачке каже да су „непристојни“ и ноћу „шетају се улицама у чопору“.
Један словачки синдикалац тврди и да српским „гастарбајтерима“ недостају хигијенски стандарди.
Уз изјаву објављен је и постер с натписом „продавница ’Теско‘ у Галанти је ноћу опаснија од гета у Бронксу — прави Могадиш“.
Протеклих недеља су српски медији писали о нехуманим условима у којима раде српски држављани у Словачкој.
Бечки дневник Пресе, који је истражио на лицу места стање у Галанти, указује да је реч о новом феномену и да у међувремену у Словачкој ради 35.000 странаца, јер тој земљи недостаје радна снага за фабрике које су из западне Европе преселиле своја постројења због јефтине радне снаге.
Агенције за посредовање радника, према листу, у Србији проналазе довољан број људи, којима сумњивим уговорима нуде посао и превоз до корејских фабрика у Галанти, где зарађују 2,20 евра по сату.
У градовима као што је Шала, Словаци зарађују од смештаја „гастарбајтерима“.
„Показани су ми дограђени објекти уз стамбене зграде у којима су одједном, за Божић, унети кревети на спрат. А грађани су казали да су могли да посматрају Србе како спавају, јер, због слабо изграђеног објекта, српски станари нису имали никакву приватност“, пренео је новинар листа Пресе.
Он указује да је тај објекат касније испражњен, након што су се жалили станари стамбене зграде.
Међутим, грађани Шала причају да српски „гастарбајтери“ раде у фабрикама, као што је „Шин хеунг“ у нехуманим условима, на 40 степени лети, што су услови под којима Словаци не желе да раде.
Новинар листа Пресе каже да се на улицама препознају српски радници по томе што „вуку препуне кесе из продавнице“ и што су „боље обучени од становника места Шала“.
Пресе преноси да се у смештајима за „гастарбајтере“ могу пронаћи кућни редови на којима пишу забране на три језика, као и колико кошта њихово кршење.
Само у српској верзији се прети протеривањем о сопственом трошку, наводи Пресе.
Извор: Танјуг