Све више незапослених из дана у дан хрли у Словачку трбухом за крухом. Посао налазе преко агенција или путем посредника који нуде послове махом у електро, ТВ, прехрамбеној и ауто индустрији. Заинтересовани у фабрикама раде од 8-16 сати дневно за сатницу од 2,20 до 3,20 евра.
Обезбеђени су им пут и смештај, а неки послодавци нуде и тзв. бонове за храну. Посредник агенције МАX, који своје услуге нуди путем огласа, за Спутњик прецизира да су у питању неквалификовани послови за које није потребно претходно искуство нити одређена стручна спрема.
„Заинтересованих је све више, а услови зависе од агенције до агенције. Старосна граница за раднике је 45-50 година, а поједине агенције траже и здравствене прегледе и доказ да нисте кажњавани“.
И. Ж из Шапца истиче да је после три месеца рада могуће остварити уштеду од 50.000 до 70.000 динара и да је најбоље време за рад у Словачкој од септембра до децембра. Радници се ангажују на 90 дана због ограничења која намеће Шенген. По истеку наредних 90 дана, заинтересовани поново могу кренути пут Словачке.
„Не гомиламо пријаве и шаљемо раднике већ за недељу дана. Смештај је такoђе различит у зависности од места боравка, од мотелских двокреветних соба до колективног смештаја, у коме станује и до 8 особа“, наводи И. Ж.
Он каже да је највише заинтересованих из Лознице, Куршумлије, Зајечара, Зрењанина и Врбаса, и да је према неким проценама тренутно око 10.000 Срба у статусу привремених гастарбајтера у Словачкој. М. Ж. из Ваљева, дипломирани технолог, већ годинама не може да нађе стални посао у Србији, а за Спутњик каже да задовољна послом у Словачкој.
„Ради се 12 сати дневно, а ако хоћеш, можеш и додатно да радиш суботом 8 сати. Ради се пуно, али се и заради“.
Ч. К. из Београда је одлуку да оде у Словачку донела после ни сама не зна ког отказа који је добила у моменту када је требало да потпише стални уговор.
„У фабрикама су Срби у мањини, преовлађују румунски и мађарски Роми. Посао је прелак и углавном се своди на стајање у једном месту десетак сати. Лепите неке налепнице, стављате холдере, рамове, шрафите или на крају траке чекирате производе и слажете их у колица“.
К. П. из Куршумлије каже да је све у свему задовољан ангажманом у Словачкој и да једва чека да се тамо поново врати.
„Наспрам послова у Србији, мени је овде океј. Једино ми је тешко стајање од 12 сати. Али навикнеш се. Нисам баш нешто нарочито успео ни да уштедим, али сам зато пропутовао пола Словачке и упознао једну Словакињу са којом се и данас чујем“.
Посао у Словачкој за сада нуде две легално отворене агенције у Новом Саду, а све је више и посредника, физичких лица, који посредују између словачких агенција и радника из Србије. Искуства, ипак, говоре да је неупоредиво сигурније посао наћи посредством агенција, како би се избегле преваре и злоупотребе које су се већ дешавале грађанима који су наседали на примамљивије понуде у огласима.