Наиме, корејски бизнис у Кини се суочава са све већим бројем инспекција и провера, а уведене су и одређене рестриктивне мере када је реч о кинеским туристима у Јужној Кореји. Пекинг наравно разматра и војни одговор на растуће претње по њену безбедност.
Уз подршку Русије Кина врши притисак на Cеул. У јануару су најављене заједничке руско-кинеске војне мере, мада Москва и Пекинг из разумљивих разлога не говоре о детаљима. Осим тога, кинески државни медији све чешће помињу спремност кинеске војске да превентивно нападне амерички систем ПРО у Јужној Кореји.
После размештања америчког система ПРО на својој територији, Јужна Кореја постаје талац евентуалног војног сукоба Пекинга и Вашингтона, јер ће у том случају кинески војници морати да узму у обзир могућности радара који је део система ПРО а чији је радијус дејства око 2.000 километара. Кинеска војска мора већ сада да разради комплекс мера као одговор на то јер би у супротном угрозила своје ракетне јединице, које су размештене у североисточном делу земље.
Удар на регион у којем је размештен ТХААД могао би да постане реалност уколико дође до војног сукоба између САД и Кине, без обзира на то на чијој ће страни бити Јужна Кореја, а проглашење неутралности неће помоћи Сеулу. Највероватније да би се Кина у том сукобу ослањала на моћ крстарећих ракета, које јужнокорејски систем ПВО неће моћи да заустави.
Кина уз то планира да направи око стотину бомбардера H-6К, при чему ће сваки авион носити шест крстарећих ракета. Осим тога, у нападу би учествовали и ракетни системи ДФ-10.
Стога није јасно зашто је Јужна Кореја пристала на инсталирање америчког система ПРО, јер иако звучи апсурдно, због размештања система ПРО ракетна претња за Сеул само ће порасти. Осим тога, уколико Пјонгјанг одлучи да изврши нуклеарни напад на Сеул, ТХАД неће помоћи у тој ситуацији.
Растућа напетост у односима Пекинга и Вашингтона ставља Јужну Кореју у веома незгодан положај. Историјска искуства говоре да мале земље које су се нашле у епицентру сукоба велесила могу да се извуку само ако воде независну и доследну политику, која је заснована искључиво на сопственим интересима.
Министарство одбране Јужне Кореје је потврдило да су компоненте комплекса ТХААД допремљене у војну базу у Осани, као и да постоји намера да се ускоро овај комплекс постави у Сонџу.
Према мишљењу кинеских експерата, системи ТХААД већ изазивају негативне реакције Пекинга.
Лу Чао стручњак кинеске Академије друштвених наука каже за Спутњик да би САД и Јужна Кореја вероватно хтеле да ступе у неку врсту конфликта са Кином.
„Убрзано размештање комплекса ПРО ТХААД изводи се у контексту веома негативне реакције Русије и Кине. САД и Јужна Кореја очигледно би хтеле да ступе у неку врсту конфликта са Кином и да тиме ојачају своје савезничке односе. Свима је постало јасно да се размештање комплекса ПРО фактички већ одвија пред нашим очима и тај процес је тешко зауставити. У контексту одржавања америчких и јужнокорејских војних вежби, јасан је став Сеула да на својој територији постави делове ПРО комплекса ТХААД. Јужна Кореја придаје велики значај савезништву са САД и при томе не узима у обзир чињеницу да Русија и Кина нису задовољне тим поводом“, сматра Лу.
Он је мишљења да ће негативна реакција Кине временом расти.
„Оно што сад чини Јужна Кореја наноси велику штету односима са Кином, а Пекинг ће ускоро почети да прихвата Сеул као непријатеља. Зато се у будућности може очекивати захлађење односа у економској сфери. Кина такође обраћа пажњу на реакцију руске стране. Пекинг врло пажљиво прати ситуацију у вези са размештањем комплекса ПРО и схвата до каквих све озбиљних последица може да дође због одлуке Сеула. Јужна Кореја, као иницијатор, биће прва на удару.“