Међународни суд правде у Хагу одбацио је у четвртак захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије због оспореног легитимитета правног заступника Сарајева Сакиба Софтића.
Такође, на основу писама три члана Председништва БиХ, суд је утврдио да одлуку о подношењу захтева за ревизију нису донеле надлежне државне институције, наводи се у писму послатом из Хага.
Александар Врањеш, саветник председника Републике Српске, у разговору за Спутњик наглашава да је одлука Међународног суда правде изузетно значајна, али да не представља крај проблемима у БиХ.
„Суд је одбацио захтев за ревизију пресуде који је био нелегитиман. Сматрам да је тиме стављена тачка на ову причу. Међутим, оно што је вероватно комплексније, и чему се не види крај, јесте та пракса да један народ — у овом случају бошњачки, односно његови политички представници — сматрају да је Босна и Херцеговина њихова национална држава, држава у којој могу да прегласавају друге, да буду они који је представљају и који треба да граде основне правце њеног политичког развоја“, напомиње Врањеш.
Саветник Милорада Додика подсећа да је Босна и Херцеговина по Уставу државна заједница састављена од два ентитета и три конститутивна народа, и напомиње да ако се тај принцип заборави и изгуби, тиме се руши БиХ.
„Интересантно је да је недавно бивши високи представник Међународне заједнице за БиХ Мирослав Лајчак изјавио да су тренутно на Балкану две државе у фази распадања. Није навео о којим је државама реч, али ако је којим случајем мислио на Босну и Херцеговину, важно је рећи да су овакве праксе — почевши од негативних пракси правног насиља високих представника, па све до овог једностраног потеза Бакира Изетбеговића — узроковале то да БиХ данас чак и у разговорима високих званичника ЕУ буде означена као држава које се распада“, каже Врањеш.
Према његовим речима, важно је знати да сваки пут када се Република Српска позивала на изворни Дејтонски споразум, она није рушила Босну и Херцеговину, већ је тражила да се по принципима заснованим на Дејтону примењују и одредбе Устава БиХ.
„Последњих недеља смо сведоци да Бакир Изетбеговић није само покушао да наметне своју политичку партију и себе као политичког актера, већ и комплетан бошњачки народ, као јединствен народ који једини има право на Босну и Херцеговину, што није по Уставу. Ова тачка је тренутно завршена, али као лоша последица остаје све што је Бакир Изетбеговић учинио. Сигурно ће бити потребно време, не само да се каже да ће се зауставити оваква пракса већ да се поврати поверење. Ако до тога не дође — е, па то је онда босански парадокс — да Бакир Изетбеговић руши Босну и Херцеговину“, истиче Врањеш.
На питање какви се даљи потези могу очекивати од Изетбеговића, који је изјавио да је дубоко незадовољан одлуком Међународног суда правде у Хагу, Врањеш каже да је лидер СДА већ неко време у озбиљној политичкој кризи, и да су мале шансе да ће он и његова партија и даље бити на власти у октобру 2018. године. Изетбеговић зато, каже Врањеш, тражи начин да се додвори политичком телу тако што напада Републику Српску.
„Чињеница је да у очима политичког Сарајева Република Српска не би требало никад да постоји. Они се неће смирити док год РС има легитимитет који има. Како се избори буду приближавали, те активности ће бити још сложеније, па не треба нико да буде изненађен ако се након неког времена појави неки нови потез који би Бакир Изетбеговић могао да повуче само да би остао на власти“, каже Александар Врањеш на крају разговора за Спутњик.