Он није могао да саопшти више детаља у вези са формирањем овог предмета.
Међународни суд правде у Хагу обавестио је још крајем маја прошле године Софтића да га не сматра агентом БиХ пред тим судом, наводи се у изјави председника овог суда Рона Абрахама.
У изјави прослеђеној медијима, Абрахам је потврдио да је Суд одбио да у поступак узме захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије због тога што о именовању агента, ни о покретању поступка није добио никакву одлуку Председништва БиХ.
Абрахам је навео да је Софтић још 25. маја прошле године писао Суду питајући да ли је његово именовање за правног заступника БиХ из 2002. године још важеће за покретање процеса ревизије пресуде.
„Писмом, датираним на 26. мај 2016. године, секретар Суда информисао је Софтића да је неопходно ново именовање. Суд није добио никакав документ који би потврдио да је Софтић именован у сврху процеса за ревизију пресуде из 2007. године“, прецизирао је председник Међународног суда правде.
Софтић је 23. фебруара Суду у Хагу предао захтев за ревизију пресуде у процесу против Србије, потписујући се као агент БиХ.
Абрахам је цитирао писма председавајућег Председништва БиХ Младена Иванића од 13. јула прошле године и министра иностраних послова БиХ Игора Црнатка од 3. фебруара ове године у којима су обојица нагласила да не постоји одлука Председништва БиХ о обнављању процеса пред Међународним судом правде, нити одлука којом би Софтић, ни било ко други, био овлашћен да буде заступник БиХ.
Суд у Хагу је 24. фебруара од тројице чланова Председништва БиХ затражио објашњење, а како је у изјави навео судија Абрахам, српски члан Председништва БиХ Иванић одговорио је да ниједна званична институција БиХ није донела одлуку да покрене ревизију.
Хрватски члан Председништва БиХ Драган Човић обавестио је Суд да то питање није било разматрано, нити је о њему одлучивало Председништво БиХ, док је Бакир Изетбеговић, као бошњачки члан, тврдио да је Софтићево именовање за правног заступника БиХ из 2002. године важеће и на снази и да подношење захтева за ревизију спада у његов мандат.
„Суд је помно размотрио та писма и сматра да власти БиХ нису донеле никакву одлуку да затраже ревизију пресуде. У складу с тим, никакво даље поступање не може бити предузето у вези са захтевом за ревизију“, закључио је председник Међународног суда правде.