Случај је веома сумњив. У децембру 2016. године тужилаштво је оптужило два бивша руководиоца КОС-а — генерале Јануша Носека и Петра Питеља за „прекорачење овлашћења“: они су сарађивали са страним специјалним службама без одобрења шефа Владе.
Иако има мало детаља, судећи по саопштењима пољских медија, ради се о закључивању споразума између КОС-а и ФСБ-а у априлу 2010. године. То се десило одмах након авионске несреће авиона Ту-154М у Смоленску: тада су погинули председник Пољске Лех Качински, његова супруга, скоро читаво војно руководство републике, много политичара и јавних посленика — укупно 88 путника и девет чланова посаде.
Споразум се тицао, између осталог, разне врсте техничких питања и формалне сарадње са циљем да се не допусти оваква катастрофа у будућности. Телевизија ТВН је јавила да су се услови договора тицали повлачења војног контингента из Авганистана преко територије Русије.
„Споразум је омогућио да се ефикасно и безбедно повуку пољски војници и техника“, саопштили су извори ТВН из специјалних служби.
Неки новинари су отишли и даље у својим претпоставкама. Газета пољска цодзеније је тврдила да су контраобавештајци пратили пољског тужиоца Марека Падсенка, који је водио истрагу по предмету авионске катастрофе. Контраобавештајце су интересовали контакти Пасенка са америчким чиновницима и експертима за авио-технику. Праћење је вршено, наравно, у интересу ФСБ-а.
Осим тога, припадници ФСБ-а су се наводно слободно, без икаквог ограничавања, кретали по седишту КОС-а. Овако нешто је тешко претпоставити, тим пре што Пољска не воли нарочито Русију.
У програму радија РМФ, генерал Јанош Носек инсистира да споразум никако није могао бити закључен без пристанка Туска — у том тренутку шеф ЕУ је био председник Владе.
„На такав начин ствар има политички карактер. Он има за циљ да дискредитује руководство служби из времена владавине ’Грађанске платформе‘, непосредно самог бившег премијера“, изјавио је генерал у пензији.
Ако је Туск дао такав пристанак и то признао пред истражиоцима, правне оптужбе на рачун КОС-а ће бити безначајне, али ће зато самог Туска моћи да оптуже везу са Кремљом и ФСБ-ом. Није важно што је то било пре седам година и тицало се безбедности летова, повлачења војске из Авганистана: имајући у виду степен напетости између Москве и Брисела, то ће бити озбиљна оптужба која ће га можда коштати и каријере.