За концесију за београдски аеродром „Никола Тесла“ заинтересовано је чак 27 компанија — из Русије, Кине, Француске, Немачке и других земаља.
После најаве руске компаније „Аеродроми региона“, која припада олигарху Виктору Векселбергу, да жели да управља београдским аеродромом, за учешће на конкурсу пријавио се још један руски холдинг — „Новапорт“. Сувласник те групације Роман Троценко најавио је улагања у аеродром у износу од 250 милиона долара, а део новца би, како је објаснио, био обезбеђен кроз позајмице.
Независни руски стручњак за цивилно ваздухопловство Дмитриј Адамидов објашњава за Спутњик да у Русији бизнис са аеродромима води пет играча: Олег Дерипаска контролише Пулково у Санкт Петербургу и аеродроме Краснодарског краја, а сви остали су подељени између компанија Виктора Векселберга и Романа Троценка.
Највећи аеродром који поседује компанија Векселберга је Кољцово у Јекатеринбургу, док је Толмачјово у Новосибирску највећи аеродром у власништву компаније Троценка. По броју путника „Никола Тесла“ (око пет милиона) је испред Кољцова (4,2 милиона) и Толмачјова (3,9 милиона). Зато би концесија за аеродром „Никола Тесла“ била велики успех за руске бизнисмене.
„Мислим да ће Векселберг и Троценко водити праву битку за овај аеродром, јер би победа озбиљно утицала на профитабилност њихових компанија. Наравно да се услови у Србији разликују од услова у Русији, у Европи летови су краћи, али их је више него у Русији, конкуренција је већа, али без обзира на све то, та концесија би била веома добра за руске компаније, јер би требало имати у виду да осим горепоменутих аеродрома у Русији скоро да нема аеродрома сличних капацитета. А, рецимо, на кинеско тржиште руске бизнисмене нико неће да пусти. С обзиром на то да су за ’Николу Теслу‘ заинтересовани и Немци, мислим да је најважније за Србе да не продају аеродром испод цене.“
Ипак, коначна одлука о будућем менаџменту аеродрома „Никола Тесла“ зависиће од договора политичара, каже Адамидов, и подсећа да у надметању не могу да учествују компаније које управљају аеродромима у радијусу од 450 километара од Београда, што значи да су из трке већ елиминисани Хрвати и Турци. На питање да ли то значи да, бирајући компанију која ће управљати највећим аеродромом у земљи, Србија на неки начин бира између Русије и Европске уније, Дмитриј Адамидов каже:
„Да сам на месту Немаца, рекао бих: Ако желите у ЕУ, дајте нам концесију. Зато што су Немци из ’Фрапорт АГ‘ сигурно свесни да руски бизнисмени могу да понуде веће паре, поготово што се тиче Троценка. Међутим, не зависи све од новца. Подсетио бих на оно што се десило 2006. године, када је руски бизнисмен Мордашев покушао да купи произвођача челика ’Арцелор‘ регистрованог у Луксембургу. Акционари су били заиста фасцинирани ценом коју је он понудио, али је онда Европска унија на политичком нивоу блокирала тај аранжман и до куповине није дошло. Уколико не дође до победе немачке компаније, не искључујем могућност да ће бити покушаја да се одлука о победнику преиспита.“
Адамидов за Спутњик оцењује као веома исправну одлуку о увођењу директних летова за САД, као и најаву директних летова за Кину, јер на тај начин „Никола Тесла“ само добија на вредности.
„Када аеродром има статус хаба, то је сасвим друга прича за улагаче“, напомиње саговорник Спутњика. Резултати конкурса за концесију очекују се за месец дана.