Због блокаде Анкаре погођени су пре свега програми Партнерства за мир, у којима учествује 41 држава, међу којима је и Аустрија, која има највећи контингент војника у саставу Кфора од земаља које нису чланице НАТО-а.
„Турска блокада програма Партнерства за мир је озбиљан проблем“, цитира „Велт“ неименоване изворе из високих кругова при НАТО-у.
Више земаља-партнера, као што су Шведска или Финска, у дописима генералном секретару НАТО-а Јенсу Столтенбергу упозорили су на озбиљне последице блокаде од стране Анкаре.
„Дугорочно ерозија наше интероперабилности може бити препрека нашој способности да учествујемо у важним вежбама НАТО-а и подржимо НАТО операције“, наводи се у писму амбасадора Финске при НАТО-у Пирите Асунмаа.
То би, како истиче, била велика штета за обе стране, како Финску, тако и НАТО. Финска није члан НАТО-а.
Прва последица турске блокаде је немогућност новог програма обуке на војној академији НАТО-а у Риму.
Анкара реагује блокадом због захтева Аустрије за прекидом приступних преговора Турске са ЕУ и критике Беча на рачун турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Турске власти су раније најавиле блокаду Аустрије на међународном нивоу, те се очекивало да ће блокирати рад ОЕБС-а, којим у овој години председава Аустрија.
Извор: Танјуг