Стејт департмент очекује велика штедња, ако се не рачуна Агенција за заштиту животне средине, чије финансирање ће се смањивати за 10,9 милијарди долара. Смањење ће се односити на уплате, како у УН и Светску банку, тако и као помоћ страним државама.
Администрација предлаже да се у Стејт департменту њеној Агенцији за међународни развој изврши реорганизација. Предлози за смањење програма Стејт департмента би могли долазити од његовог шефа Рекса Тилерсона — првог руководиоца ресора, који је дошао из бизниса на то место. Пре тога се налазио на челу „Ексон мобила“.
Директор Института за националне процене Сергеј Ознобишчев сматра да је штедња повезана са пословним приступом државним расходима администрације Трампа и постоји велика вероватноћа да Конгрес, у којој су већина републиканци, одобри ове новотарије.
„То је економски приступ“, наводи експерт, подсећајући да је повећање расхода Пентагона важније за републиканце, јер то унапређује економију и отвара нова радна места.
Професор Европског универзитета у Санкт Петербургу Иван Курила сматра да ће Конгрес да одобри смањење финансирања Стејт департмента.
„То је видљива економска мера, па је Конгрес сигурно може одобрити“, тврди стручњак.
Кирила је навео да у циљевима председника САД постоје „проблеми који могу да погоршавају његове односе са Конгресом“.
„Он предлаже мере које повећавају расходе буџета (пре свега за војску и изградњу зида на граници са Мексиком) и истовремено жели да смањи порезе. Републиканцима се неће свидети повећање буџетског дефицита“.
Како наводи „Вашингтон пост“, предлог администрације Беле куће за смањење буџета Стејт депармента „одражава драматичне промене у америчкој спољној политици“ и означава да ће пажња бити концентрисана „на програме који се тичу конкретно америчких интереса“.
Буџет Стејт департмента износи 38 милијарди долара, док у њему ради 69.000 људи, од којих 11.000 дипломата.
За време председништва Барака Обаме и државне секретарке Хилари Клинтон утицај ресора је веома порастао, док је сама Клинтонова увек успешно чувала буџет свог ресора од штедње. У 2010. години будућа Трампова супарница се жустро успротивила плановима буџетског Комитета америчког Сената да смањи буџет ресора за четири милијарде долара.
У то време она је нашла подршку шефa Пентагона Робертa Гејтсa. Данас је тешко очекивати да ће војни ресор стићи у помоћ Стејт департменту јер он, напротив, добија од смањења буџета спољнополитичког ресора. Администрација Трампа предлаже да се значајно увећа буџетска давања Пентагону.