У случају да морају да бирају политичке елите на Балкану и даље ће бирати ЕУ.
Према његовим речима, Ердоган мисли да може преко Балкана да утиче на европску политику.
„Када је у питању политички утицај на Косову, у Албанији и Босни, Турска дефинитивно јесте важан регионални играч, али само до степена у којем се њена политика не коси са политиком ЕУ. Јер главни циљ балканским земљама јесте улазак у ЕУ. Дуго година је то био и циљ Турске. Сада, када се Турска од тога удаљава, опада и њен утицај на Балкану“, наводи Шиполи.
Према његовим речима, најјачи утицај Анкара има на БиХ, па на Македонију и Косово и Албанију.
„Наравно, бољи су трговински односи са Бугарском, као и комуникација са тамошњом турском заједницом него са турском заједницом на пример на Косову. У стварности политички утицај Турске на Балкану није онолики коликим га Турска представља. Једини начин да тај утицај заиста нарасте јесте да ЕУ прекрши обећање да ће сарађивати са балканским земљама. У супротном, ако морају да бирају, балканске земље ће увек стати на страну Европе и неће жалити за Турском“, истиче Шиполи.
Додаје и да не верује да треба очекивати дестабилизацију Балкана.
„Турској није у интересу да безбедносна ситуација на Балкану буде нестабилна јер би онда та земља била комплетно окружена нестабилним регионима. Али део одговорности је и на државама ЕУ које треба да охрабре Балкан и не дозволе да падне у руке Ердогану“, закључио је Шиполи.
Извор: Б92