Раније данас Макрон је рекао да Француска не би требало да се приближава Русији и да јој је потребно више независности у њеној спољној политици. Портпарол Кремља коментарисао је ту изјаву рекавши да Москва очекује да ће консензус о потреби за дијалогом са Русијом превладати у Француској.
„Макрон, који је пре само годину дана говорио против санкција Русији, сада позива на много оштрији став према Русији како би се разликовао од својих противника… Највероватније је да ће Макрон, ако буде изабран за председника, користити неку варијацију текуће Оландове политике према Русији“, рекао је председник Одбора за спољне послове Горњег дома Парламента Русије Константин Косачов.
Макрон треба да се разликује од својих колега на изборима, лидерке Националног фронта Марин ле Пен и републиканца Франсоа Фијона, који су спремни да развијају односе са Русијом, додао је он.
„Макронова изјава није откровење, он је отворен о својим атлантским уверењима, упркос томе што покушава да се постави као вансистемски кандидат“, истакао је Косачов.
Изражавајући ставове против Русије, Макрон даје сигнал евроцентричним либералним снагама са обе обале Атлантика и нада се њиховој подршци, нагласио је руски посланик.
Оланд је протеклих година више пута изразио свој став против руске политике. Недавно је рекао да се учешће Русије у решавању међународних сукоба може објаснити тежњом да се провери способност западних земаља за борбу и отпор.
Макрон је био на месту министра економије током Оландовог мандата у периоду од 2014. до 2016. године.
Према анкетама, Макрон је изједначен са Ле Пеновом у првом кругу председничких избора, који ће бити одржани 23. априла. Очекује се да ће он лако победити лидерку Националног фронта ако обоје уђу у други круг који ће бити одржан 7. маја.