Напад који је потресао Британију на годишњицу терористичког напад у Бриселу могао би да буде само увод у нову серију терористичких напада у државама Европске уније. Ово за Спутњик тврди професор Факултета за безбедност Милан Мијалковски.
„Тим пре јер се предузимају мере да Исламска држава буде уништена. Из европских земаља на страни ДАЕШ-а било је неколико хиљада бораца, део је погинуо али многи ће се враћати у државе ЕУ. Ако не буду истог тренутка изоловани, то јест похапшени, они су потенцијални терористи. Због тога европске земље морају очекивати један нови талас тероризма а ту подразумевам и Британију без обзира што излази из ЕУ“, оцењује Мијалковски.
Наш саговорник сматра да, иако Велика Британија има један од најефикаснијих антитерористичких система у Европи, посебно јер је тај систем почела да унапређује још од 2005. године после терористичких напада, тешко да је њихово људство у безбедносним структурама довољно бројно да контролише баш све потенцијалне ћелије терориста. Ипак, и у том контексту, Мијалковски не мисли да ће Британци степен безбедности, који су од прошлогодишњег напада у Бриселу подигли на четврти, због последњег напада подићи на највиши, пети степен.
„Енглези немају разлога да подижу степен безбедности јер ће њихове службе све то преконтролисати и спречити у догледно време да се овако нешто понови на њиховој територији. Али ће свакако извршити нови претрес свих могућих потенцијалних терориста“, каже наш саговорник.
Број погинулих у терористичком нападу у центру Лондона, испред зграде британског парламента, порастао је на пет, саопштила је лондонска полиција. Нападач који је усмртио петоро људи и ранио више од четрдесет био је инспирисан исламским тероризмом, тврди британска полиција, а иако се верује да безбедносне структуре знају његов тачан идентитет, за сада нема детаљнијих информација.
Нападач је прво улетео аутомобилом на тротоар на мосту Вестминстер, где је повредио више десетина особа, а две усмртио. Потом је ударио у металну ограду, искочио из возила и наоружан ножем потрчао ка згради парламента. Пресрела га је група полицајаца — једног је напао сечивом и убио, а потом је ликвидиран у полицијској паљби.
Британска премијерка Тереза Меј осудила је напад као „болестан и изопачен“, и додала да избор локације није био случајан.
„Терористи су намерно изабрали да ударе у срце наше престонице, у којој се славе слобода и демократија. Сваки покушај да се насиљем поразе те вредности осуђен је на пропаст,“ поручила је Мејова.
У међувремену, у медијима и на друштвеним мрежама је као могући нападач идентификован Абу Изадин Тревор Брукс, радикални исламистички проповедник из источног Лондона, познат по ширењу верске мржње.
Он је већ дуже познат британским властима због повезаности с тероризмом, а Јутјуб је препун снимака у којима поручује да је важно убијати полицајце, а британске посланика назива неверницима.
Синиша Љепојевић, дугогодишњи новинар и дописник више домаћих медија из Велике Британије, који живи у британској престоници, каже да је избор места за напад донекле логичан, али да је у односу на раније случајеве терористичких напада у Лондону врло необичан.
„Овај град, нажалост, има велико искуство с терористичким нападима још од времена ИРА. Напади који су се одвијали касније приписивани су исламском тероризму, али се последњих година то свело на појединачне, мање инциденте. Овако нешто, а поготово у близини парламента, у срцу града, где је безбедност заиста велика, одавно се није десило“, каже он.
Напад у Лондону осудили су многи европски и светски званичници.
Љепојевић се стицајем околности налазио у близини зграде парламента у тренутку напада — каже да се враћао кући и да је превоз функционисао нормално, док многи нису ни знали шта се дешава.
„Уколико не гледате телевизију, ви овде заправо нисте свесни да је у граду у току нека ванредна ситуација“, наглашава Љепојевић.
О ситуацији у британској престоници информисан је и амерички председник Трамп, који је телефоном разговарао са британском премијерком Терезом Меј.
Државни секретар Рекс Тилерсон осудио је инцидент и изразио саучешће породицама настрадалих, а полиција у Њујорку повећала је ниво безбедности код свих објеката повезаних с Великом Британијом.
Синиша Љепојевић у разговору за Спутњик каже да има утисак да је у овом случају, који је у суштини само напад појединца, а не организоване терористичке групе, с релативно малим бројем погинулих и повређених, подигнута несразмерно велика паника у британским медијима.
„Медији су, и то баца сумњу на злоупотребу овог чина, подигли све на ниво који је Тереза Меј покушала да донекле умири најавом да парламент наставља да ради и да Лондон и Британија не смеју да попусте пред притисцима“, каже наш саговорник.
На питање шта очекује наредних дана и да ли сматра да Лондону или Британији прети опасност од нових, сличних напада, евентуално инспирисаних јучерашњим, Љепојевић одговара да „живимо у времену тероризма“ и да је тешко било шта предвидети, али да је његов утисак да ће политичка класа у Британији покушати да искористи овај догађај за одржавање политике страха и доношење одлука који ће обичним грађанима додатно погоршати квалитет живота и утицати на свакодневно функционисање, као што су ограничења на аеродромима, у градском превозу или у саобраћају.
Огласила се и званична Москва. Напад у Лондону свакако је био намеран, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова и изразила саучешће родбини погинулих, а повређенима пожелела брз опоравак.
„Никада нећемо делити тероризам по било ком основу. Ово је недвосмислено зло којем се морамо супротставити заједничким снагама. Наша срца су са грађанима Британије, делимо њихову бол“, поручила је Захарова.
А Игор Шатров, заменик директора руског Института за развој савремене идеологије, у разговору за Спутњик оцењује да је напад у Лондону својеврсно подсећање на успехе Русије, али и САД и њихових савезника, на Блиском истоку.
„Ово што се десило је на неки начин реприза француског и немачког сценарија — ту мислим пре свега на терористичке нападе у Ници и у Берлину. Организатори на тај начин шаљу поруку да од тероризма нема спаса, чак ни у самом центру Европе — у којој, нажалост, има много тзв. ’спавајућих ћелија‘ терориста. Коалиција на челу са САД, али и Русија, у Сирији и Ираку остварују одређене успехе на терену, и не искључујем да је овај напад у ствари реакција на то. На сву срећу, овог пута није било много жртава. Све земље које се боре против тероризма на Блиском истоку морају да појачају безбедносне мере, јер није искључен нови талас напада, не само у Великој Британији, већ и широм Европе. Верујем да ће исто учинити и руске специјалне службе“, каже на крају разговора за Спутњик Игор Шатров.