„Сенат је готово једногласно послао јасну поруку да стоји чврсто уз Црну Гору, а против застрашивања од стране Кремља“, саопштила је за „Глас Америке“ демократска сенаторка Џин Шахин.
„Црногорско чланство у НАТО-у ће ојачати Алијансу и истовремено оснажити демократију и независност Црне Горе. Сједињене Државе су се увек снажно залагале за слободу и демократију у Европи и Сенат је данас учврстио право Црне Горе на самоопредељење“, нагласила је сенаторка из Њу Хемпшира.
За окончање процедуре ратификације Протокола у Сједињеним Државама потребан је потпис председника Доналда Трампа, чија је администрација претходних дана оценила да је чланство Црне Горе у НАТО-у од великог интереса за САД.
Сенатор Линдзи Грејем, републиканац из Јужне Каролине, након ратификације Протокола кратко је за „Глас Америке“ прокоментарисао исход гласања у Сенату: „Велики дан за Црну Гору и НАТО, лош за Русију“.
Сенатор Крис Марфи, демократа из Конектиката, рекао је да је уверен да ће пријем Црне Горе да оснажи НАТО.
„Реч је о малој земљи са веома малом војском, која, међутим, заузима изузетно важну позицију у свету“, рекао је Марфи и оценио да је Црна Гора спремна за чланство.
Он је додао да му је драго што је Сенат подржао проширење НАТО-а огромном већином.
„Улазак Црне Горе важан је и због даљег јачања стабилности Балкана, поготово ако се има у виду да Русија жели да дестабилизује тај регион, како би створила кризу у Европи и за НАТО“, навео је Марфи, додајући да су руски држављани учествовали у покушају државног преврата на дан парламентарних избора у Црној Гори.
„Наводна подршка Русије покушају пуча у Црној Гори не сме да буде награђена тако што ће НАТО да окрене леђа земљи која је показала толику храброст, супротстављајући се руској агресији“, рекао је републикански сенатор из Висконсина Рон Џонсон и додао да је Русија под Владимиром Путином све већа претња својим суседима и светском миру.
„Док Русија наставља да својим потезима дестабилизују Европу и свет, ми обавезно морамо да пошаљемо поруку снаге и одлучности, одобравањем чланства Црне Горе у НАТО“, поручио је својим колегама републикански сенатор.
Џонсон је оценио да ће црногорско чланство да оснажи стабилност у Европи и да је Црна Гора показала да је посвећена Алијанси, те да је спровела неопходне реформе.
Сенат је у понедељак, огромном већином, усвојио процедуралну меру којом је расправа о црногорском чланству ограничена и сенаторима омогућено да се изјасне о протоколу.
Чланство Црне Горе у НАТО морају да одобре свих 28 чланица Алијансе. Након што председник САД Доналд Трамп стави потпис на ратификовани протокол о ширењу савеза, остаје да процедуру верификације окончају још институције у Шпанији и Холандији. Осталих 25 чланица је већ комплетирало тај процес.
Извор: Вијести