У четвртак је на састанку амбасадора Савета Русија–НАТО на иницијативу држава-чланица НАТО-а разговарано о спровођењу Минских споразума. Током расправе, руска страна је указала, ослањајући се на податке СММ ОЕБС-а, да украјинске безбедносне снаге крше режим прекида ватре.
„Истовремено, НАТО ћути и не врши притисак на украјинску страну, никако не коментарише економску и саобраћајну блокаду Донбаса коју су организовали националисти. Алијанса наставља да пружа политичку и практичну подршку Кијеву. На Јаворовском полигону инструктори из неколико земаља НАТО-а настављају да обучавају безбедносне снаге које се пребацују у зону тзв. ’противтерористичке операције‘“, рекао је руски изасланик.
Он је истакао да је „све то у супротности са стварним интересима решавања сукоба, преласка ситуације на политички колосек и испуњавања свих преузетих обавеза Кијева“.
Мере НАТО-а на „источном крилу“, где се распоређују снаге САД и савезника и ствара војна инфраструктура, представљају покушај да се и војним средствима створе линије поделе у Европи, рекао је Грушко.
„Све ово ствара нову реалност у војној сфери коју не можемо игнорисати. У суштини, покушавају да нам наметну сукоб и на тај начин докажу захтеве савеза. То је пут у ћорсокак и покушај да се сада и војним средствима створе линије поделе у Европи“, истакао је Грушко.
Према његовим речима, такве мере „су препуне обновом трке у наоружању, која очигледно није у интересу европских народа.“
„Како би се створио одговарајући контекста за заједнички рад на обнови механизама контроле наоружања неопходно је да НАТО заустави процес пумпања ’источног крила‘ ’гвожђем‘, што води подривању регионалне стабилности“, рекао је Грушко.
„Предузећемо све неопходне мере да обезбедимо своје легитимнњ безбедносне и одбрамбене интересе“, рекао је Грушко.
Размена података НАТО-а и Русије није довољна за квалитетно унапређење безбедности
Размена информација о аспектима војних активности између НАТО-а и Русије није довољна за квалитетно побољшање безбедносне ситуације, рекао је Грушко.
„Не желим да потцењујем значај такве међусобне размене информација, али је јасно да је размена брифинзима недовољна да би се квалитативно променила ситуација безбедности набоље“, рекао је Грушко новинарима.
Према његовим речима, „дијалог ради дијалога не доноси резултате ако дискусије не прелазе у конкретне поступке и одлуке.“
Развој Бечког документа није у складу са обуздавањем Русије
Развој Бечког документа о изградњи поверења и безбедности, о којем су на састанку Савета Русија–НАТО говорили представници земаља-чланица пакта, није у складу са курсом НАТО-а о обуздавању Русије, рекао је Грушко.
„Представници земаља НАТО-а говорили су о важности развоја Бечког документа о мерама изградње поверења и безбедности и других механизама у области контроле наоружања. Али нису могли да одговоре на питање како то може да одговара курсу о обуздавању Русије и демонстрацији војних мишића на нашим границама“, истакао је Грушко.
Он је додао да су то „неспојиве ствари“.
„Јачање средстава мера за изградњу поверења је немогуће уколико се алијанса не одрекне линије војне доминације. Ипак, чак и у овим тешким условима, које нисмо ми створили, спремни смо да заједнички тражимо путеве за деескалацију и смањење опасности од непредвиђених војних инцидената“, истакао је стални представник Русије у НАТО-у.