Македонија је можда нашла политички капитал којим би требало да заустави европске притиске због унутрашње кризе. Председник Савета Европе Доналд Туск састао се данас, по трећи пут у року од две године, са председником Македоније Ђорђем Ивановим. Разговор је трајао око пола сата, а теме су биле криза у Македонији и, оно што је за Туска много битније — мигрантска криза, која би због најаве из Турске да ће пустити мигранте ка ЕУ могла да буде проблем.
Дилема да ли Туск долази са новим притисцима на Иванова да мандат за састав нове македонске владе повери лидеру СДСМ-а Зорану Заеву брзо је разрешена. Наиме, Иванов је председнику Савета Европе Доналду Туску пренео да је његов став о том питању непромењен, пренели су македонски медији. Он је после разговора са Туском рекао да сматра да политички лидери треба да се баве спровођењем реформи, а не албанске платформе.
„Знам шта су моје уставне обавезе као председника и знам шта је пракса у Македонији од 1992. када је реч о начину давања мандата. Мој став је врло јасан и остаје непромењен“, рекао је Иванов.
Туск је казао да је Македонији потребно јединство и нагласио да политичка криза кочи земљу на њеном путу ка ЕУ.
„Још можете наћи решење које се заснива на демократским принципима пристојности и здравог разума. Само такво решење може бити одрживо. Када нађете такво решење, можете рачунати на нашу подршку“, рекао је Туск.
Иванов је изјавио и да би влада коју би формирао Заев била уцењена и у супротности са Охридским споразумом, што би омогућило манипулацију грађанима и охрабрило међуетничке сукобе.
Председник Македоније је рекао и да је са Туском причао о мигрантској кризи, али није изнео више детаља о том разговору.
Наш саговорник из Скопља Миленко Неделковски каже да, с обзиром на забринутост ЕУ због најаве Турске у вези са мигрантима, Македонија добија „политички капитал“ са којим може да „тргује“ са ЕУ.
„Туск има две тачке дневног реда — кризу у Македонији и мигранте. Ова друга је нешто што га много више брине, јер је најављен мигрантски цунами за који дан из Турске. Стратегија Македоније је такође да, уколико ЕУ и даље стоји на ставу да подржава Заева и ’тиранску платформу‘ који парају ову државу, у том случају пусти тај велики талас миграната ка Косову и Црној Гори“, каже наш саговорник.
Он додаје да би овакав потез Скопља био потпуно легалан јер Иванов нема обавезу према Туску, већ према грађанима Македоније.
„Као и остали политичари, није га народ изабрао да се свиђа некоме из ЕУ, већ га је народ изабрао да брани интересе наше државе. Политички капитал свако има право да користи, па тако и ми. Ми смо мала држава која нема море, пловне реке или нафту, али смо на путу који ствара проблем ЕУ. То значи да ми једноставно нећемо зауставити тај мигрантски цунами“, тврди Неделковски.