Организација уговора о колективној безбедности, источни пандан НАТО-а, јесте савез шест држава Русије, Белорусије, Казахстана, Јерменије, Киргистана и Таџикистана, а Србија има статус посматрача у Парламентарној скупштини ове организације и редовно учествује у њеним активностима.
Представници Министарства одбране и Војске Србије су лане у својству посматрача већ учествовали на две вежбе ОДКБ-а, „Нераскидиво братство 2016“ и „Садејство 2016“.
„Сада очекујемо наставак усаглашавања учешћа између две стране о сценарију вежбе, структури и саставу учесника и друге детаље неопходне за планирање и припрему учешћа на националном нивоу“, кажу у Министарству одбране.
Иначе, медији су раније писали да би на вежби „Нераскидиво братство 2017“ у септембру требало да учествује више од 1.500 војника различитих родова и служби.
Стручњаци кажу да је сарадња са овом организацијом и прилика за набавку савременог наоружања, као и продор наше војне индустрије на нова тржишта.
Како су нагласили у Министарству, основни циљ заједничких војних вежби и обуке са припадницима страних оружаних снага је пре свега унапређење оперативних и функционалних способности Војске Србије.
„Војна сарадња остварује се са више од 60 држава на основу усаглашених заједничких интереса и поштовања наше политике војне неутралности“, кажу они.
Објашњавају и да ће Војска дати подршку НАТО-у у реализацији регионалних вежби „Регекс 17“, која ће се одржати у Јордану. У питању је, кажу, регионална иницијатива са циљем упознавања партнерских земаља са процедурама НАТО-а.
„Кроз различите планове сарадње са НАТО-ом ове године, предвиђена је реализација више од 200 активности, а планирано је у својству посматрача учешће припадника Војске на шест НАТО вежби, од којих је једна у Јордану“, наводе у Министарству.
Поређења ради, прошле године, припадници Војске имали су две вежбе са Оружаним снагама Руске Федерације („Словенско братство 2016“ и „БАРС 2016“), а у области билатералне војне сарадње са Америком је одржано шест вежби са Европском командом Оружаних снага САД.
„На основу Плана билатералне војне сарадње са Сједињеним Државама, ове године најављена је и реализација више од 130 активности, од чега је седам заједничких вежби, а у плану је и 41 активност у оквиру програма Међународног војног образовања и обуке“, рекли су у Војсци.
Припадници војске присутни су и у међународним мировним мисијама, а најбројнији српски контингент мировњака је у Либану, у мисији УНИФИЛ, са 177 лица, наводе у Војсци. Они кажу да у овом тренутку, у десет мировних мисија, учествује 328 припадника Војске Србије, шест у оквиру Уједињених нација и четири под мандатом ЕУ.
„У Централноафричкој Републици налази се 75 наших припадника укључујући и особље Војне болнице, а посебно се издваја ангажовање представника српског војног санитета у више мисија у Сомалији, Малију, Централноафричкој Републици и Конгу“, објашњавају у Министарству одбране.
У току године, очекује се да припадници војске Србије учествују и на вежбама „БАРС“ са Оружаним снагама Руске Федерације, као и традиционално на „Међународним војним играма“ у Русији, кажу у Министарству одбране.
Како наводе, са европском командом Оружаних снага Америке, Србија је учествовала током 2016. године на вежбама „16-04 Сабер џанкшен“ са пешадијском четом од сто припадника ВС, „Платинум вулф 2016“ са 289 припадника Војске и страних снага, „Платинум игл“, стрељачки вод са 30 припадника ВС, „Платинум лајон 16. 4“, стрељачки вод са 30 припадника, „17-01 Комбајн рисолв VII“ коју је чинило сто пешадинаца и „Платинум лајон 17. 1“ са 30 војника стрељачког вода.