Анализа коју је спровео археолог Џејмс Кол са Универзитета у Брикстону показала је да је канибализам обезбеђивао мање калорија него животињско месо које се ловило у доба палеолита, старијег каменог доба, пре отприлике три милиона година.
Кол је упоредио калоријске вредности људског меса с месом животињских врста на основу остатака пронађених на налазиштима из палеолита.
Закључио је да је „људско месо давало знатно мање калорија него месо већих животиња попут мамута, вунастог носорога или неких врста јелена, укратко меса животиња које су конзумирали хоминиди“.
Назив хоминиди користи се као заједнички именитељ за низ изумрлих врста као што су неандерталац, хајделбершки човек, јавански човек, пекиншки човек.
Кол, који је своје откриће описао у чланку објављеном у часопису „Натура џурнал“ усредсредио се на проучавање конзумације људског меса искључиво из нутриционистичких разлога.
Сматра да је свака епизода канибализма у доба палеолита имала свој специфичан културни контекст и разлог због ког је људско месо било конзумирано.
„Понекад је тај разлог био можда практичне природе, да се заједници осигура храна, на пример да се поједе месо појединаца из скупине који су умрли природном смрћу“.
Други докази сугеришу да је канибализам био мотивисан другим разлозима, одбраном територије и ресурса.
Извор: Јутарњи лист